۷کشته و مفقودی در سیل عظیم کرمان با ضایعات و خسارات فراوان

55
7کشته و مفقودی در سیل عظیم کرمان با ضایعات و خسارات فراوان

رئیس سازمان امداد در رابطه با سیل عظیم کرمان گفت: در این مدت ۶ نفر براثر وقوع سیل کشته و یک نفر مفقود شده است.

طغیان رودخانه ها در رودبار راه ارتباطی ۸۶ روستا را بست.

محور رودبار به آبسردوئیه – کهنوج، مظفرآباد – کهنوج، عباس آباد – کهنوج و مسیر منتهی به قلعه گنج از سمت این شهرستان بر اثر سیلاب مسدود شد.

 در حوزه برجک بخش جازموریان بر اثر طغیان رودخانه دوکم ارتباط ۱۶روستا با مرکز بخش و شهرستان قطع شده و در حوزه کوهستان راه ارتباطی ۲۳ روستا قطع شد.

رئیس ستاد بحران شهرستان رودبار جنوب درباره سیل عظیم کرمان اظهار داشت: بارش باران و آبگرفتگی سبب وارد شدن خسارت به ۲۰۰ واحد مسکونی در شهر رودبارجنوب شد.

در نهایت مشخص شد۴۰۰ راه روستایی  در استان کرمان تخریب شده،  راه ارتباطی ۸۶ روستا در شهرستان رودبارجنوب قطع شده و ۲۰۰ خانه دچار آبگرفتگی شده!

 سیلاب به ۲۵ واحد مسکونی در کهنوج بین ۳۰ تا ۹۰ درصد خسارت وارد کرد!

سیلاب به ۵ هزارمتر مربع مزارع کشاورزی کهنوج آسیب رسانده و به چند سیل بند در روستاهای کهنوج بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت وارد شده است.

زمین در محور کهنوج فاریاب نشست کرده و کارشناسان در حال بررسی فاجعه هستند!

سیل در نقاط مختلف آسیبهای فراوانی به بار آورده است.

سیل اما در سیستان و بلوچستان نعمتی محسوب شد که مردم برایش شکرگزاری کردند.
همزمان با سیلاب در کرمان در هیرمند بلوچستان آب  جاری شد و مردم سجده شکر گذاردند. این آب پس از یکسال خشکسالی بود که بر این رودخانه در اثر عدم بارندگی مستولی شده بود. جاری شدن آب در هیرمند به دلیل بارشهای سنگین در افغانستان و عدم کنترل آب و آمدن به طرف هیرمند بوده است.

استاندار سیستان و بلوچستان، اعلام کرد: بارندگی که در افغانستان صورت گرفته موجب جاری شدن آب از رودخانه هیرمند شده که بخشی از آن مربوط به منطقه پایین‌دست هامون صابوری است و بخشی مربوط به پایین‌دست سد کجکی است.»

وی افزود: «این آب، آب منطقه پایین دست سد کجکی است که ممکن است خیلی هم دوام نداشته باشد اما با توجه به اخبار و اطلاعاتی که داریم و کارهایی که وزارت نیرو و وزارت امور خارجه و افغانستان انجام داده‌اند قرار است بخشی از آب سهمیه ایران از ۸۲۰ میلیون مترمکعب هم آزاد و آب به دشت سیستان جاری شود.»

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy