گوردون بنکس، دروازه‌بان تیم ملی فوتبال انگلیس در ۸۱ سالگی درگذشت

12
گوردون بنکس، دروازه‌بان تیم ملی فوتبال انگلیس در ۸۱ سالگی درگذشت
گوردون بنکس، دروازه‌بان تیم ملی فوتبال انگلیس در ۸۱ سالگی درگذشت

گوردون بنکس، دروازه‌بان تیم ملی فوتبال انگلیس که به همراه این تیم قهرمان جام جهانی ۱۹۶۶ شد، در ۸۱ سالگی درگذشت. بنکس که یکی از بزرگ‌ترین دروازه‌بان‌های تاریخ فوتبال به شمار می‌رفت، ۷۳ بار پیراهن تیم ملی فوتبال انگلیس را پوشید و شش بار از سوی فیفا به عنوان دروازه‌بان سال انتخاب شد.

او که در شهر شفیلد متولد شده بود، به همراه استوک و لستر قهرمان جام اتحادیه فوتبال انگلیس شد و در سال ۱۹۷۳ هم از فوتبال خداحافظی کرد.

خانواده گوردون بنکس در بیانیه‌ای اعلام کرد: “با ناراحتی بسیار اعلام می‌کنیم که گوردون بنکس در آرامش درگذشت. ما از درگذشت او بسیار دل‌شکسته هستیم اما خاطرات خوب زیادی از او داریم که به آن افتخار می‌کنیم.”

گری لینه‌کر، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال انگلیس و آقای گل جام جهانی ۱۹۸۶ از نخستین کسانی بود که درگذشت آقای بنکس را تسلیت گفت: “قهرمانی به تمام معنا از نظر من و البته سایر مردم. او به همراه انگلیس قهرمان جام جهانی شد و یکی از بزرگ‌ترین دروازه‌بان‌های جهان بود و البته یک انسان خیلی خیلی دوست‌داشتنی.”

گوردون بنکس دوران حرفه‌ای‌اش را در چسترفیلد آغاز کرد و سال ۱۹۵۹ با هفت هزار پوند به لستر سیتی پیوست. او به همراه این تیم توانست خودش را به عنوان دروازه‌بان اول تیم ملی فوتبال انگلیس مطرح کند و در سال ۱۹۶۳ اولین بازیش را مقابل اسکاتلند انجام داد.او در تمامی مسابقات انگلیس در جام جهانی ۱۹۶۶ به زمین رفت؛ از جمله پیروزی ۲-۴ مقابل تیم ملی فوتبال آلمان غربی در فینال ورزشگاه ومبلی. گوردون بنکس در جام جهانی ۱۹۷۰ با مهار ضربه سر پله یکی از معروف‌ترین صحنه‌های تاریخ فوتبال را خلق کرد.

بنکس طی هشت سال حضورش در لستر دو بار نایب قهرمان جام حذفی شد و در سال ۱۹۶۴ هم توانست قهرمان جام اتحادیه فوتبال انگلیس شود.

گوردون بنکس سال ۱۹۶۷ به استوک‌سیتی پیوست و تا زمان بازنشستگی در این تیم ماند. او سال ۱۹۷۲ به همراه این تیم قهرمان جام اتحادیه شد؛ تنها افتخار این باشگاه. بنکس اواخر همان سال در تصادف اتومبیل بینایی چشم راستش را از دست داد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy