کودک همسری ازدواج یک مرد ۵۰ساله با یک دختربچه ۱۱ ساله + فیلم

495

آمار کودک همسری طبق گزارش مرکز پژوهشهای مجلس، از سال نود و یک تا نود و پنج حدود چهل هزار ازدواج «ثبت شده» در گروه سنی ده تا چهارده ساله بوده است.

اینک یک خبر ازدواج یک مرد۵۰ ساله با یک دختر بچه داغ میشود

به گزارش میزان، پیرو انتشار خبری مبنی بر ازدواج یک دختر یازده ساله با مردی حدودا پنجاه ساله در ایلام، دادستانی مرکز این استان به موضوع کودک همسری ورود کرد.

خسروی زاد دادستان مرکز استان ایلام اظهار کرد: پس از وصول گزارش به دادسرا، مدیرکل بهزیستی با دستور دادستانی مکلف به حل این موضوع در اسرع وقت شد.

وی با اشاره به تشکیل پرونده قضایی با ورود مدعی العموم، گفت: این اقدام بر اساس ماده ٥٠ قانون حمایت خانواده جرم تلقی شده و مرتکبین این اقدام غیرقانونی تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

جمعیت امام علی از ازدواج «رها» دختر ۱۱ ساله ایلامی با مرد ۵۰ ساله که صاحب ۷ فرزند است رونمایی کرد و در یک توئیت وحشتناک نوشت او را به ازای ۱۵ میلیون تومان فروخته‌اند.

وقتی به این دختر که اسمش رهاست نگاه میکنی انگار نوه‌ی آن مرد است و نه همسر او!

موضوع ازدواج دختران خردسال که از سال‌های دور خصوصا در مناطق سنتی ایران رواج داشته اخیرا جنجالی شده و واکنش نهادهای رسمی و فعالان حقوق زنان و کودکان را در پی داشته است.

در ایران، سن قانونیِ ازدواج برای دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال است. با این حال، مطابق ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی ایران، ازدواج زیر سن مذکور مشروط به «اذن ولی به شرط مصلحت با تشخیص دادگاه صالح» است.

ماده ۵۰ قانون حمایت خانواده تصریح کرده است «هرگاه مردي برخلاف مقررات ماده ۱۰۴۱ قانون مدني ازدواج كند، به حبس تعزيري درجه شش محكوم مي‌شود.»