پمپئو:‌ آمریکا در حال بررسی حضور آقازاده‌ها در آمریکاست

102
پمپئو:‌ آمریکا در حال بررسی حضور آقازاده‌ها در آمریکاست
پمپئو:‌ آمریکا در حال بررسی حضور آقازاده‌ها در آمریکاست

شنبه شب آقای پمپئو بخشی از توئیت‌هایی که ایرانیان برایش درباره حضور آقازاده‌ها نوشته بودند را نشان داد.

حساب فارسی توئیتر وزارت خارجه آمریکا ویدئویی را منتشر کرده است که در آن کاربران در فضای مجازی از وزیر خارجه ایالات متحده پرسیده‌اند:

«چرا آمریکا در مورد حضور آقا زاده‌ها یعنی فرزندان و خانواده‌های مقامات رژیم در آمریکا کاری نمی‌کند؟»

آقای پمپئو در پاسخ گفت: «سوال خوبی است. درباره پرسشی که کردید، کمی فکر کنید.

همان کسانی که مشغول نابود کردن زندگی مردم ایران هستند، فرزندان‌شان را به خارج می‌فرستند؛ زیرا آنها ثروتمند هستند؛ زیرا ثروت شما را دزدیده‌اند و از طریق فساد، پول شما را گرفته‌اند؛ آنها [مقامات رژیم ایران] به مردم خوب و زحمت‌کش ایران لطمه زده اند.»

وی افزود: «آنها پول شما را گرفته‌اند و حالا بچه‌های خود را به خارج می‌فرستند تا درس بخوانند، خرید کنند، و از مزایای آزادی که ما در ایالات متحده داریم، استفاده کنند.

آنها می‌دانند که کشورشان دیگر برای خودشان به اندازه کافی خوب نیست. مقامات [ایران] می‌گویند که کشور برای شما مردم خوب است، اما برای خانواده آنها خوب نیست.»

آقای پمپئو درباره اقدام ایالات متحده درباره حضور آقازاده‌ها گفت: «ما در حال بررسی هستیم. این موضوع که آنها، اعضای خانواده‌شان را به خارج می‌فرستند، برای ما هم نگران کننده است.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «ما درباره راهکارها برای حرکت به جلو و این که مردم ایران بتوانند در کشور خودشان از زندگی خوبی برخوردار باشند تا نیاز نباشد برای رسیدن به آزادی و رفاه به ایالات متحده بیایند، بسیار خوشبین هستیم.»

در این ویدئو، حین صحبت های وزیر خارجه آمریکا، تصاویری از مقامات جمهوری اسلامی، عکس‌هایی از نمایندگان مجلس، محمد جواد طریف وزیر خارجه ایران، و همچنین برخی فرزندان مقامات رژیم با خودروهای گرانقیمت در خارج از کشور نشان داده می‌شود.

توئیت فارسی وزارت خارجه آمریکا از هشتگ رژیم ریاکار برای جمهوری اسلامی ایران استفاده کرده است. پیشتر وزیر خارجه آمریکا نیز از تعبیر چهل سال ناکامی و شکست برای جمهوری اسلامی استفاده کرده بود.
به بخشی از گزارش واشنگتن پست درباره حضور آقازاده ها توجه کنید:

عیسی هاشمی، فرزند معصومه ابتکار (خواهر مری) و همسرش “مریم طهماسبی” در شهر لس‌آنجلس ایالات کالیفرنیای امریکا زندگی می‌کنند.

این رسانه به حضور خانواده لاریجانی در سمت‌های عالی جمهوری اسلامی اشاره کرد و نوشت: «علی لاریجانی قبل از اینکه رییس مجلس شود، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای بود.

یکی از برادران او، صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه است و توسط دولت ترامپ تحت تحریم قرار دارد.

یکی دیگر از برادران لاریجانی، جواد، در سمت ریاست شورای حقوق بشر قوه قضاییه مشغول است.»

این گزارش ادامه میدهد: « علیرغم اینکه مقام‌های کلیدی ایران غالبا آمریکا را اهریمن می‌خوانند، از اینکه اعلام کنند فرزندانشان در صحت و آزادی در آمریکا زندگی می‌کنند، سر باز می‌زنند.»

همچنین: «عیسی هاشمی دانشجوی دکترای دانشکده روانشناسی حرفه‌ای شیکاگو، شعبه لس آنجلس است. مادر او معصومه ابتکار مشاور رییس‌جمهور در امور زنان است. ابتکار سخنگوی گروهی بود که در ابتدای انقلاب سفارت آمریکا در تهران را اشغال و پرسنل آن را گروگان گرفتند. او در پاسخ به سوال خبرنگاران در زمان بحران گروگانگیری در مورد اینکه آیا می‌تواند شخصا اسلحه را بالا ببرد و تیری را در سر یکی از گروگان‌ها خالی کند و او را بکشد گفته بود بله، حکومت خودکامگان باید نابود شود.»

در بخش دیگرای از گزارش واشنگتن‌پست آمده است: «احسان نوبخت، دستیار استاد در دانشکده پزشکی دانشگاه جرج واشنگتن است و خواهر او نیلوفر دستیار بالینی استاد در دانشگاه UCLA؛ پدر آنها محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه ایران است.»

واشنگتن‌پست یادآور شده که علی فریدون یک مهندس ارشد در یک کمپانی آموزشی در نیویورک است که پدر او حسین فریدون ، برادر رییس جمهور ایران است.

در این گزارش آمده است: «از این گذشته برخی از خود مقام‌های ایرانی در آمریکا تحصیل کرده و توانایی‌هایشان را در این کشور کسب کرده‌اند و هم‌اکنون در ایران خدمت می‌کنند.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران یکی از آنهاست. او همه دوران تحصیل خود را در سن فرانسیسکو و دنور گذرانده است. پسر او مهدی هم در دانشگاه سیتی یونورسیتی تحصیل کرده و در سال ۲۰۱۳ به ایران بازگشته است.»

*

پیش از این، در آذرماه گذشته نیز، رایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به درخواست‌های متعدد مبنی بر لغو ویزای آمریکا برای خانواده‌های مقامات جمهوری اسلامی گفته بود که در حال کار بر روی این مساله هستیم.
لینکهای مرتبط به این مطلب:

خانواده آمریکایی‌های زندانی در ایران خواستار لغو ویزای آقازاده‌ها شدند

آقازاده‌های ایران زیر ذره بین واشنگتن تایمز بعنوان امتیاز برای آمریکا

آشنایی مختصر با حکومت آقایان و آقازاده ها با ثروت افسانه‌ای

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy