جنگ قدرت در ونزوئلا همچنان ادامه دارد و وارد مرحله حساسی شده است

33
جنگ قدرت در ونزوئلا همچنان ادامه دارد و وارد مرحله حساسی شده است
جنگ قدرت در ونزوئلا همچنان ادامه دارد و وارد مرحله حساسی شده است

رئیس پارلمان ونزوئلا می‌گوید در صورت دخالت نظامی آمریکا همه اقدامات لازم را برای نجات جان شهروندان انجام می‌دهد. آمریکا و شماری از کشورهای دیگر خواهان کناره‌گیری رئیس جمهور ونزوئلا و برگزاری انتخابات زودرس شده‌اند.

جنگ قدرت در ونزوئلا همچنان ادامه دارد و وارد مرحله حساسی شده است. رئیس جمهوری ونزوئلا، نیکلاس مادورو همچنان از حمایت نظامیان برخوردار است.

در همین حال گفته می‌شود که مقامات آمریکایی با شماری از فرماندهان ارتش ونزوئلا وارد گفت‌وگو شده‌اند و تلاش می‌کنند آنها را به فاصله گرفتن از مادورو متقاعد کنند. شایعاتی نیز درباره احتمال دخالت نظامی ایالات متحده در ونزوئلا به گوش می‌رسد.

خبرگزاری فرانسه روز شنبه ۲۰ بهمن (نهم فوریه) به نقل از خوان گوایدو، رئیس پارلمان و رهبر مخالفان که ۲۳ ژانویه خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا خوانده گزارش داد که احتمال دخالت نظامی آمریکا با موافقت او منتفی نیست. گوایدو می‌گوید این مسئله‌ای بسیار حساس و مخاطره‌آمیز خواهد بود و در صورت وقوع آن از تمام امکانات موجود برای حفاظت از جان شهروندان استفاده خواهد کرد.

پیش از این ایالات متحده آمریکا و شماری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، بریتانیا، اسپانیا، بلژیک، پرتغال، فرانسه و هلند از نیکلاس مادورو خواسته بودند حداکثر ظرف هشت روز مقدمات انتخابات زودرس ریاست جمهوری ونزوئلا را فراهم کنند. این کشورها تهدید کرده بودند که در غیر این صورت خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت خواهند شناخت.

در حاضر حدود چهل کشور جهان، از جمله آمریکا و ده‌ها کشور اروپایی و آمریکای جنوبی حمایت خود را از خوان گویدا اعلام کرده و او را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند.

گفت‌وگوی آمریکا با نظامیان ونزوئلا

منابع خبری به نقل از مقامات نزدیک به دولت دونالد ترامپ تماس مستقیم آمریکا با فرماندهان ارتش ونزوئلا را تائید کرده‌اند. با این حال یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته که گفت‌وگوها میان دو طرف “خیلی خیلی محدود” بوده است.

نیکلاس مادورو پیشنهاد آمریکا و کشورهای اروپایی برای برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را رد کرده و خواستار انتخابات زودرس پارلمان شده که اکثریت کرسی‌های آن در دست اپوزیسیون است.

مادورو همچنین از ورود کمک‌های انسان‌دوستانه به ونزوئلا جلوگیری می‌کند. او روز جمعه این کمک‌ها را “نمایشی ساختگی” و هدف از ارسال آنها را تحقیر شهروندان ونزوئلا خواند. او می‌گوید کمک‌های انسان‌دوستانه از بیرون یک بسته زیبا به نظر می‌رسد اما درون آن فقط زهر است.

نخستین محموله کمک‌های بشردوستانه که شامل ده کامیون با حدود ۱۰۰ تن موارد غذایی، دارو و مواد بهداشتی است در پلی در مرز کلمبیا و ونزوئلا متوقف شده است.

رایزنی کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین

روز گذشته نمایندگان شماری از کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین نخستین نشست خود را زیر عنوان “گروه تماس بین‌المللی برای ونزوئلا” در مونته‌ویدئو، پایتخت اروگوئه برگزار کرد. این گروه که رسیدگی به بحران ونزوئلا و راه‌های برون رفت از آن را در دستور کار دارد در پایان نشست پنج ساعته خود با انتشار بیانیه‌ای دستیابی به “راه‌حلی صلح‌آمیز، سیاسی و دمکراتیک” را ضروری خواند و طرف‌های درگیر در ونزوئلا را فراخواند که برای تحقق این هدف بکوشند.

در خاتمه این نشست ودولفو نین‌نوا، وزیر خارجه اروگوئه و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تشریح نتایج رایزنی‌های”گروه تماس” پرداختند و تاکید کردند که برای حل بحران ونزوئلا باید “از اعمال خشونت داخلی و حمله خارجی” جلوگیری شود.

الیوت آدامز، فرستاده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا ضمن انتقاد از نشست “گروه تماس” تاکید کرده که هرگونه مذاکره‌ای باید منحصرا با “دولت قانونی” خوان گوایدو انجام شود و زمان گفت‌وگو با نیکلاوس مادورو “به سر رسیده” است. او در یک کنفرانس خبری در واشنگتن تاکید کرد که برای گذار به دموکراسی بهتر است مادورو ونزوئلا را ترک کند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy