دستاورد چهل سال حکومت ۸۰میلیون آدم مطالبه‌گر

83
دستاورد چهل سال حکومت ۸۰میلیون آدم مطالبه‌گر
دستاورد چهل سال حکومت ۸۰میلیون آدم مطالبه‌گر

در این روزها بسیاری از سران حکومت به خاطر چهل سال ماندن در حکومت ذوق میکنند که تاکنون سرنگون نشده است.

حسن روحانی در مراسم جایزه کتاب سال از این‌که نظام سرنگون نشده ابراز شادمانی کرد و در حالی که آن‌ را «ملت ایران» می‌نامید گفت: «شما می‌خواستید ما چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را نبینیم و جشن نگیریم و فکر می‌کردید در چهلمین سال انقلاب شما در تهران پایکوبی می‌کنید و بر ملت ایران مسلط می‌شوید و ملت را به زانو در میارید. ببینید این چهلمین سال انقلابه!».

بد نیست نگاهی به  که دست‌آورد واقعی این حکومت طی چهل سال، که شامل نفرت عمیق مردم نسبت به این آن به عنوان یک چالش نام میبرند بیاندازیم: چالشی که خودشان از آن با عنوان شکاف «عمیق مردم» و «افزایش نارضایتی‌ها» و از بحرانهای لاعلاجی نام می‌برند.

حمیدرضا جلایی‌پور، پاسدار سابق که اکنون همسو با روحانی است در عین این‌که تلاش دارد مثل روحانی نظام را «مستقر» وانمود کند با اشاره به مشکلاتی از قبیل فساد و ناکارآمدی‌های رژیم می‌گوید:

«موضوع‌های فوق به این معنا نیست که جمهوری اسلامی راحت باشد که مردم دیگر انقلاب نمی‌کنند؛ باید اعتراضات خارج از چارچوب مانند اعتراضات دیماه گذشته را جدی بگیرد…در حال حاضر ۸۰میلیون آدم مطالبه‌گر داریم که اداره کشور را سخت می‌کند».(سایت انصاف نیوز ۱۶بهمن ۹۷)

صادق زیباکلام گفت:‌ «اعتراضات مردم به رژیم شاه اقتصادی نبود بلکه سیاسی و مدنی بود. مردم خواهان انتخابات آزاد، لغو سانسور، آزادی زندانیان سیاسی و عدم‌شکنجه در زندانها بودند و به همین دلایل سیاسی و نه اقتصادی انقلاب کردند». (روزنامه جهان صنعت ۱۶بهمن ۹۷)

روزنامهٔ جمهوری اسلامی ۱۷بهمن ۹۷ به یکی از ویژگی‌های نظام ولایت اشاره کرده و نوشت: «آنچه در پایان سال چهلم انقلاب حتماً ضرورت دارد مورد تأکید قرار گیرد، عقب‌ماندگی انقلاب اسلامی از بلوغ اخلاقی است…. آنچه خود را بیشتر به رخ می‌کشد نقطه سیاهی است که به‌طور کلی در عدم رشد اخلاقی و فقط ارزشهای ناشی از آن دیده می‌شود».

روزنامهٔ ایران ارگان دولت روحانی هم در توصیف کارنامهٔ چهل سال حکومت آخوندی نوشت: «به دور از خطوط قرمز ساختگی، باید پذیرفت که پس از گذشت ۴۰سال، شاهد ضعف‌های غیرقابل کتمان و در برخی موارد مشکلات ناباورانه‎ای در مواردی هم‌چون اقتصاد، فرهنگ، سیاست، مسائل اجتماعی، هنجارهای اخلاقی و (غیره) هستیم که فرسنگ‎ها با آرمان‎ها و شعارهای انقلاب فاصله دارد».

این روزنامه در نتیجه‌گیری از این وضع به نفرت مردمی هم اذعان کرده و نوشته «طبیعتاً این شکاف عمیق میان شعارها و دست‌آوردها به کاهش سطح اعتماد عمومی و افزایش نارضایتی‎ها منتج شده است».

نویسنده مطلب در ادامه این وضع را محصول عملکرد «تصمیم‌سازان و مجریان»‌ی دانسته که حاضر به پذیرش مسئولیت آنچه در ۴دهه رخ داده نیستند».(روزنامه حکومتی ایران ۱۷بهمن ۹۷)

حسن روحانی از این‌که تاکنون رژیمش سرنگون نشده است ذوق میکند و این موضوع را باعث سرفرازی و لایق شادمانی در سالروز تأسیس آن می‌داند.! اما واقعیت این است که ماندگاری نظام بنا‌ به اعتراف مهره‌های رژیم، به قیمت سرکوب و تباه کردن حرث و نسل و فقر مردم محروم ایران تمام شده است و این نه سرفرازی بلکه تماماً بیانگر ننگ و عار و سرشکستگی برایشان است.

حاکمیتی که در چهل سالگی‌اش آن‌چنان به بن‌بست رسیده که به اعتراف بسیاری از سردمداران و مهره‌های نظام ولایت هیچ راه‌حلی برای خروج از این بن‌بست پیش روی خود ندارد. واقعیتی که روزنامه جمهوری به ناگزیر به آن این‌چنین اعتراف می‌کند: «آنچه خود را بیشتر به رخ می‌کشد نقطه سیاهی است».

یک کارشناس حکومتی به نام سعید معیدفر نسبت به فضای انفجاری جامعه بر اثر ناکارآمدی‌های ایجاد‌شده هشدار داده و می‌گوید: «بر اساس تحقیقات جامعه‌شناختی از ۱۰۰چالش آینده ایران ۵۲چالش اجتماعی است. این مسأله به‌خوبی نشان می‌دهد که آتش زیر خاکستر بحرانهای اجتماعی دیر یا زود سر بازمی‌کند و دیگر رویکرد‌های جامعه را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد».(روز نامه آرمان ۱۷بهمن ۹۷)

واضح است که منظور از «آتش زیر خاکستر بحرانهای اجتماعی که دیر یا زود سر بازمی‌کنند» انفجار خشم مردم در اعتراضات و قیامی‌هایی است که در ادامه قیام‌ها و اعتراضات یکساله اخیر در راه هستند. همان واقعیتی که جلایی‌پور به نظام توصیه می‌کند که «باید اعتراضات خارج از چارچوب مانند اعتراضات دیماه گذشته را جدی بگیرد».

بی‌دلیل نیست که بسیاری از سردمداران رژیم از جمله خود خامنه‌ای و وابستگان حکومتی مدتی است روضه «فتنه ۹۸» میخوانند و نگران قیام و انقلاب در سال ۹۸ هستند و نسبت به‌ وقوع آن هشدار می‌دهند.

وحشت نظام آخوندی واقعی است زیرا قیامی که در سال ۹۶ آغاز شد صفحه‌ای را ورق زد که دیگر اوضاع به قبل از آن بر نمیگردد و به پیش میرود تا روزی نو آغاز شود.

حالا بگذارید حسن روحانی در توهمات ابلهانه خود برای اینکه چهل سال مانده‌اند، ذوق کند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy