در زندان قرچک ورامین چه خبر است؟ چرا هیچکس جواب نمی‌دهد؟

154
در زندان قرچک ورامین چه خبر است؟ چرا هیچکس جواب نمی‌دهد؟
در زندان قرچک ورامین چه خبر است؟ چرا هیچکس جواب نمی‌دهد؟
شب گذشته ۱۸بهمن ۹۷ بر اساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی از وضعیت فوق‌العاده در زندان قرچک ورامین منتشر شده، یکی از این زنان به درمان نیاز پیدا کرد، هم‌بندی‌های او با زدن در بند از افسر نگهبان درخواست کردند که فکری به حال زندانی بدحال کند.
افسر نگهبان به این درخواست توجه نکرد و زندانیان بند ۱ معترض شدند.
به زودی زندانیان بند ۲ هم با آن‌ها هم‌صدا شدند و سرانجام به دستور رئیس زندان، نیروهای گارد وارد عمل شدند و با گاز اشک‌آور در محیط دربسته زندان قرچک ورامین تلاش کردند با زندانیان معترض مقابله کنند.
پس از شلیک گاز فلفل و گاز اشک‌آور، زنان زندانی برای دفع اثر گاز تخت‌خواب‌ها و پتوهای خود را آتش زدند.
مأموران آتش‌نشانی برای مهار حریق وارد عمل شدند و در حالی که زنان همچنان در بند اسیر بودند آتش را خاموش کردند.
در گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی از جمله در کانال مجذوبان نور منتشر شده، آمده است که مسئولان زندان همچنین برق و گاز داخل بند را نیز قطع کرده بودند تا مانع از گسترش آتش‌سوزی شوند.
زنان زندانی با بدن خیس و در سرما به حال خود رها شده بودند.
خانواده یکی از این زندانیان گفته که شماری از زنان زندانی در نتیجه حمله شب گذشته به شدت زخمی شده و به بهداری منتقل شده‌اند.
از تعداد زنان مجروح و وضع آن‌ها گزارشی منتشر نشده است. اداره زندان‌ها و همچنین مسئولان زندان قرچک ورامین نیز درباره شورش زندانیان سکوت کرده‌اند.
محمود صادقی نماینده مجلس درباره حوادث زندان قرچک ورامین نوشت: با شماره هر یک از مسوولان ذی ربط که تماس می گیرم در دسترس نیستند.
کانال‌های شهروندی گزارش داده‌اند که درگیری‌های زنان در زندان قرچک ورامین تا صبح جمعه ۱۹ بهمن ادامه پیدا کرد.
بر اساس این گزارش‌ها دود سراسر بندها را فراگرفته و در همان حال مأموران مشغول کتک زدن زنان زندانی‌اند. تخت و دار و ندار زندانیان در آتش سوخته و مأموران نیمکت‌های هواخوری و وسایل ورزشی را جاکن کرده‌اند، با این هدف که زندانیان نتوانند این وسایل را برای دفاع از خود به کار بگیرند.
پیش از این گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر آنکه زنان زندانی زندان قرچک ورامین به دلیل مشکلات عدیده‌ای چون عدم دسترسی زندانیان به آب گرم، ازدحام بیش از اندازه زنان زندانی در بندهای زندان، جیره غذایی نامناسب و گرانی بیش از حد اجناس فروشگاه، در وضعیت نامناسبی به سر می‌برند.
رئیس دادگستری شهرستان قرچک دو هفته قبل ادعا کرده بود که زندان قرچک ورامین از بهترین زندان‌های ایران است:
«ندامتگاه زنان استان تهران جزو سه زندان برتر و مورد تأیید دستگاه قضایی و امور زندان‌ها است.»
زندانیان زن بندهای دیگر زندان قرچک گفته‌اند مهدی محمدی رییس زندان در پاسخ به آنان که خواستار اطلاع از علت درگیری و آتش‌سوزی شده‌اند، اعتراض به وضعیت درمانی زندان را تکذیب کرده و ادعا کرده که زنان زندانی در بند یک و دو به خاطر عفو شورش کرده‌اند.
مهدی محمدی ۲۵ فروردین ۹۶ به عنوان رئیس زندان شهر ری (قرچک ورامین) معرفی شد.
 زندان قرچک ورامین هم در بخش زنان و هم در بخش مردان «بسیار غیر بهداشتی، غیر انسانی و غیر قابل تحمل» است.
لینکهای مرتبطد

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy