اولین سالگرد انقلاب ، ۴جسد که با اطلاع امام کشته شده بودند زیر پل پیدا شد

301

 در روز ۱۸ بهمن سال ۱۳۵۸ اولین سالگرد انقلاب چهار تن از رهبران ترکمن به نام‌های توماج، مختوم، واحدی و جرجانی را شبانه دزدیدند، بعد از اِعمال شکنجه‌‏های وحشیانه در روز ۲۹ بهمن ۱۳۵۸ به جوخه اعدام سپردند و جسدشان را در ۱۲۵کیلومتری جاده بجنورد رها کردند.

پس از پیدا شدن جنازه‌‌ این چهارتن، انگشت اتهام متوجه‌ی خلخالی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد. در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۵۸ سالگرد انقلاب شیخ صادق خلخالی با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تکذیب صدور فرمان قتل ۴ رهبر ترکمن به صراحت اعلام داشت چنانچه کسی خطی از وی در این رابطه نشان دهد، خودم را به اعدام محکوم می‌کنم:‌

اطلاعیه‌ی توضیحی خلخالی درباره کشته شدن رؤسای ستاد ترکمن

«… ملت مسلمان ایران می‌داند که هر روز از طرف امپریالیسم بین‌المللی و صهیونیسم جهانخوار و سردمداران تباهی و فساد توطئه تازه‌ای با یک قیافه‌ غلط‌انداز برای اسلام و جمهوری اسلامی نه تنها در ایران بلکه در منطقه خاورمیانه تدارک دیده می‌شود.

آن‌‌ها با شکست مفتضحانه که از اسلام و مسلمین وحرکت قاطع ملت ایران در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ خوردند، طعم تلخ آنرا در کام زهرآگین خود به این زودا فراموش نخواند کرد.

این حرکت توفنده جهانخواران را از خطه خاورمیانه و از مرزهای ایران به رهبری امام خمینی کبیر به دور انداخت و آن‌ها را به سرگیجه و سرسام مبتلا کرد که ناچار به فکر تلافی مافات می‌باشند که قرن‌ها نخواهند توانست آن را جبران نمایند.

دشنه‌ی پرخون آن‌ها به نوکرصفتان یک رو زدر کردستان و روز دیگر در خوزستان و برای آخرین بار در گنبد مشاهده می‌شود….. من برای چندین بار اعلام می‌‌کنم که در گنبد و دشت ترکمن حتی برای نمونه یک نفر از فدائیان خلق و شورشیان را نه بازجویی کرده‌ام و نه محاکمه نموده‌ام تا چه رسد به اعدام و خود آقای علی فرخنده جهرمی نماینده اعزامی فدائیان خلق از تهران که برای مذاکره با من به آن‌جا آمده بود شاهد می‌باشد و آقای عباس افشار تکلو مدیر دفتر حزب توده که حرکت آن‌ها را محکوم کرده و در آن‌جا بازداشت بود و با دست من آزاد شد می‌داند و رهبران مربوطه و مقامات مسئول و سپاه پاسداران و استاندار و فرماندار همه شاهد ماجرا هستند. ولی پس از این که از منطقه خارج شدم با کمال تعجب شنیدم که چند جسد در میان راه پیدا شده.

پیش خود گفتم شاید به دست سپاه پاسداران و فدائیان خلق در حین زد و خورد در سنگر زخمی و یا کشته شده باشند که با دست فدائیان خلق از معرکه خارج شده‌اند که پس از شکست کامل آن‌ها جنازه‌ها را رها کرده و فرار نموده‌اند.

همه ما در این کشور باید زندگی کنیم و بمیریم و یا کشته شویم ولی نباید اسیر توطئه‌‌های خائنانه باشیم. امیدوارم علت همه قضایا را مقامات مسئول پس از تحقیق و بررسی برای افکار عمومی روشن نمایند تا بهانه خون‌ریزی تازه‌ای به دست دشمنان این ملت ندهند.

این‌جانب باز اعلام می‌کنم که چهار نفر از کشته شدگان که می‌گویند از رؤسای ستاد خلق ترکمن بوده‌اند، هیچگونه ربطی به من ندارد اگر کسی در این باره خطی از من نشان بدهد که با دستور من این‌ها اعدام شده‌اند من از حالا خودم را به اعدام محکوم می‌کنم. آقای رئیس جمهور ابوالحسن بنی‌صدر در جریان کار هستند ما اگر بخواهیم به این مملکت خیانت کنیم در واقع به خودمان خیانت کرده‌ایم. ما همان جوری که دست‌های خیانت‌کار را قطع می‌کنیم کسانی‌که نظم و انضباط و دستورات مقامات بالاتر را مراعات نمی‌کنند قطع می‌کنیم و کشته شدن این افراد را به دست هرکی باشد جداً محکوم می‌نمایم. »

استفاده از توریه برای دادن اطلاعیه

شاید شما هم پیش خود فکر می‌کنید لابد وقتی خلخالی این‌گونه قاطعانه نقش خود در این کشتار را نفی می‌کند و حتی حکم اعدام خود را در صورت ثبوت جرم صادر می‌کند راست می‌گوید. اما آن‌ها نمی‌دانند او از شگرد «توریه»‌ که دروغگویی شرعی است استفاده می‌کند.

توریه بیان سخنی‌است که معنای آن به ظاهر درست است؛ اما آن‌چه مخاطب از آن درک می‌کند نادرست و دروغ است؛ یعنی جمله صادق بیان می‌شود که موجب می‌گردد، شنونده از آن جمله مفهوم گمراه‌کننده و فریبنده موردنظر گوینده را دنبال کند.

خلخالی راست می‌گوید، او فرمان قتل را به صورت مکتوب نداده است بلکه به صورت شفاهی آن را صادر کرده است.

به همین دلیل کسی نمی‌تواند ‌خطی از او نشان دهد که لزومی به صدور حکم اعدامش پیش بیاید. به همین سادگی «آیت‌الله»ها دروغ می‌گویند.

آن روز هيچ يك از عاملان اين كشتار وحشيانه، ارتكاب اين جنايت را به گردن نگرفت، امّا، بعدها، شيخ صادق خلخالي، «قاتل صدها تركمن و كرد و فارس»،به اين جنايت فجيع اعتراف كرد و در مجلس رژيم، با افتخار! گفت: «… من با قاطعيت در گنبد وارد شدم و يكي از كارهاي برجسته و انقلابي ام در گنبد بود… ما دستور داديم هر كسي را كه مسلّح باشد، بياورند، كه آوردند.

يكي، دو تا، سه تا، پنج تا. هركسي را كه مسلّح آوردند، ما اعدام كرديم.

اين جريان را كه مي گويم شاهد زنده دارم: آقاي مُصحَف، استاندار آن زمان مازندران، دادستان كل و آقاي درويش، رئيس سپاه پاسداران گنبد، آقاي درازگيسو، كه چندي پيش سفير جمهوري اسلامي ايران در آلمان شرقي بود، آقاي نوروزي اصفهاني … آقاي بنفشه، رئيس سپاه پاسداران ايلام… و چه بگويم براي شما.

آقاي هاشمي [رفسنجاني]، حاج احمدآقا [خميني]، شخص حضرت امام، خود آقاي منتظري و همۀ مسئولين، آقاي دكتر بهشتي و آقاي قدّوسي… همه مي دانستند؛ آقاي رفيقدوست هم مي داند.

۹۴نفر، مِنجمله، توماج، واحدي، مخدوم، جرجاني، اينها را بنده اعدام كردم؛ ۹۴ نفر را اعدام كردم نه يك نفر را… من با قاطعيّت اسلامي در گنبد وارد جريان شدم و خلق تركمن را در آن جا كوبيدم…» (روزنامۀ آزادگان، ۲۸شهريور۱۳۶۳).

لینکهای مشابه

جنایت های خلخالی از زبان یکی از جان به در بردگان+فیلم

مصاحبه پیام فضلی نژاد با شیخ دیوانه صادق خلخالی + فیلم

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy