۲۴آوریل روز گرامیداشت یاد قربانیان نسل کشی ارامنه اعلام شد

37
24آوریل روز گرامیداشت یاد قربانیان نسل کشی ارامنه اعلام شد
24آوریل روز گرامیداشت یاد قربانیان نسل کشی ارامنه اعلام شد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز ۲۴ آوریل (چهارم اردیبهشت) را در کشورش روز گرامیداشت یاد قربانیان «نسل کشی» ارامنه اعلام کرد.

گرامیداشت یاد قربانیان «نسل کشی» ارامنه در سالهای اخیر همواره موضوعی مورد اختلاف بین ترکیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است.

فرانسه به طور رسمی در سال ۲۰۰۱ میلادی کشتار ارامنه را به عنوان «نسل کشی» به رسمیت شناخت. رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه در ضیافت شام شورای هماهنگی سازمان های ارامنه در فرانسه به نقش کشورش در محکومیت کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی اشاره کرد. به گفته امانوئل ماکرون، فرانسه یکی از اولین کشورهایی بود که «تعقیب مرگبار ارامنه در زمان امپراتوری عثمانی» را محکوم کرد.

ترکیه سال گذشته به احتمال اعلام روزی برای گرامیداشت یاد قربانیان «نسل کشی» ارامنه در فرانسه به تندی واکنش نشان داده بود.

هر چند ترکیه کشتار شماری از ارامنه در زمان جنگ جهانی اول را پذیرفته است اما آمارهای ارائه شده در این زمینه را قبول ندارد. آنکارا همچنین کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی را «سازمان یافته» نمی داند و به همین دلیل بر این باور است که این قتل عام «نسل کشی» نبوده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy