مایک پمپئو: خروج سربازان آمریکایی از سوریه به معنی پایان نبرد نیست

20
مایک پمپئو: خروج سربازان آمریکایی از سوریه به معنی پایان نبرد نیست
مایک پمپئو: خروج سربازان آمریکایی از سوریه به معنی پایان نبرد نیست

ایالات متحده آمریکا به‌رغم اعلام تصمیم برای عقب‌نشینی نظامی از سوریه به «رهبری» جریان مبارزه با گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش ادامه می دهد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در گشایش نشست ائتلاف بین‌المللی بر ضد داعش با اعلام این مطلب تصریح کرد که خروج نظامیان آمریکایی از سوریه به منزله پایان راهبرد واشنگتن در هدایت جریان مبارزه با این گروه افراط گرا و خشونت‌طلب تلقی نمی‌شود، بلکه حکایت از تغییر رویکرد دولت آمریکا در این مسیر دارد.

آقای پمپئو که در جمع وزرای خارجه کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی در واشنگتن سخن می‌گفت در این خصوص تصریح کرد: «با توجه به شکست نسبتا قطعی داعش در سوریه ماهیت نبرد اکنون در این کشور در حال تغییر است اما با این وجود عقب‌نشینی نیروهای نظامی آمریکا نباید به منزله پایان مبارزه ما تلقی شود.»

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه با تاکید بر این نکته که «نوع مبارزه از این پس تغییر کرده و لزوما شکل نظامی نخواهد داشت» یادآور شد: «به همین دلیل تصمیم اعلام شده دونالد ترامپ برای خروج سربازان آمریکایی از سوریه به معنی پایان نبرد آمریکا با داعش نخواهد بود.»

تصمیم غیرمنتظره و غافلگیر کننده واشنگتن برای خروج دوهزار نظامی آمریکایی از سوریه ماه دسامبر گذشته رسما توسط دونالد ترامپ اعلام شد. وی برای توجیه این تصمیم از شکست کامل داعش در سوریه خبر داده و اعلام کرده بود که با توجه به این مسئله ماموریت نیروهای آمریکایی در این کشور رو به پایان است.

این درحالی است که سنای آمریکا روز دوشنبه با اکثریت بالای آراء اصلاحیه‌ای را به تصویب رساند تا بر اساس آن تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور برای بیرون کشیدن نیروهای نظامی از سوریه و افغانستان به چالش کشیده شود. این رای‌گیری قانونی در واقع نوعی هشدار در خصوص خروج شتاب‌زده نظامیان آمریکایی از دو کشور جنگ زده سوریه و افغانستان در خاورمیانه است که اختلاف و نارضایتی بر سر این استراتژی را در میان جمهوری‌خواهان نیز برانگیخته است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy