تعویق بررسی پالرمو توسط مجمع تشخیص و تشدید بحران درونی نظام

66
تعویق بررسی پالرمو توسط مجمع تشخیص و تشدید بحران درونی نظام
تعویق بررسی پالرمو توسط مجمع تشخیص و تشدید بحران درونی نظام

مجمع تشخیص مصلحت نظام، بررسی کنوانسیون پالرمو را مجدداً به تعویق انداخت.

این تعویق ربط مستقیم به راه‌اندازی سازوکار اروپا و  مشروط به گردن‌گذاشتن تمام‌عیار رژیم به FATF  است، اقدام مجمع تشخیص در به تعویق انداختن بررسی پالرمو بحران موجود و بن بست را بیش‌از‌پیش تشدید کرده و باعث اوجگیری تضاد جناحین خواهد شد.

جواد لاریجانی در گفتگو با خبرگزاری حکومتی میزان می‌گوید: «اروپا اجرای این سازوکار را به تصویب سریع لوایح مربوط به FATF منوط کرده است.

دولت به‌هیچ‌وجه نباید به‌طور نسیه معامله کند. بررسی لایحه پالرمو و همه لوایح مربوط به FATF باید به تأخیر بیفتد و از هر گونه ذوق‌زدگی نامناسب اجتناب شود».(سایت جوان آنلاین ۱۲بهمن ۹۷)

روزنامه کیهان رژیم نیز در مطلبی با عنوان چرا این جسد متعفن را دفن نمی‌کنیم، می‌نویسد: «اکنون سؤال این است که وقتی هیچیک از آنچه حریف در برجام، متعهد شده بود تحقق نیافته است، از برجام غیر از یک «جسد متعفن»! چه باقی مانده است؟! و چرا دولت محترم این جسد متعفن را دفن نمی‌کند که هر روز عفونت جدیدی نظیر FATF و CFT و SPV و پالرمو و اخیراً INSTEX، در فضای سیاسی و اقتصادی کشور منتشر نشود»؟(کیهان ۱۳بهمن ۹۷)

علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس نیز که از سینه‌چاکان تصویب FATF است برای فرار از تهاجمات جناح رقیب، در یک موضع‌گیری مخالفت خودش را با مشروط کردن اجرای اینس‌تکس به FATF اعلام کرد.

او با توجه به این‌که در بیانیه ۳کشور اروپایی به‌روشنی بر اجرای کامل کنوانسیونهای FATF توسط رژیم تصریح شده است، می‌گوید: «این‌که در خبرها آمده بود که یکی از این وزرا اجرای این سازوکار را مشروط به پیوستن ایران به معاهده بین‌المللی FATF دانسته، نوعی دخالت در امور داخلی ایران بوده و وزارت‌خارجه باید عکس‌العمل مناسب نشان دهد چرا که نباید این دو موضوع را به هم پیوند داد».

 سایت حکومتی سرپوش سیاسی ۱۴بهمن ۹۷ نیز با تیتر «اقدام تأمل‌برانگیز مجمع تشخیص مصلحت در تعویق جلسه بررسی پالرمو» می‌نویسد: «روز گذشته و درست زمانی که اروپا از ماکت SPV(کانال ویژه مالی)به نام INSTEX(اینس‌تکس) رونمایی کرده است، خبری منتشر می‌شود که جلسه مجمع تعطیل شده است.

این تصمیم نابه‌هنگام را حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو این مجمع آخوندی، در گفتگو با تسنیم اعلام عمومی کرد».

البته کلید حل مشکل در دست خامنه‌ای است اما از آنجایی که او به عواقب چنین تصمیمی از طرف خود اشراف دارد و از طرفی موقعیتش در میان باندها ضعیف شده است، تاکنون تمایلی برای ورود به این موضوع و حل و فصل آن از خود نشان نداده است.

روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران ۱۰بهمن با عنوان: «پیوند سراب SPV با برجام موشکی و منطقه‌ای» نوشت:

«این سازوکار در صورتی اجرایی می‌شود که ایران به مسیر مطلوب اروپا در مورد توان موشکی و منطقه‌ای و به‌ویژه در یمن، تمکین کند».

این روزنامه خاطرنشان کرده این در شرایطی است که «این سازوکار فقط برای شرکتهای کوچک و بی‌مقداری است که هیچ‌گونه تعامل تجاری با آمریکا ندارند و سقف معاملات محدودی دارند و در ازای دریافت نفت و گاز ایران، مواد غذایی و دارویی را به ایران تحویل دهند».

تازه اروپایی‌ها همین معامله محدود و خفت‌بار را هم مشروط کردند به گردن‌گذاشتن رژیم به لوایح مربوط به FATF.

لوایحی که از بابت آنها به‌قول کیهان هر روز عفونتی بر پیکره‌ رژیم وارد می‌شود، عفونتی از نوع  خفگی اقتصادی و شکاف و بن‌بست.

بن‌بست حاکمیت در زمینه تصویب لوایح FATF آن‌چنان است که نمایندگان مجمع تشخص مصلحت نظام آخوندی به‌رغم بحث و فحصهای بسیار زیاد برای بار چندم بحث و بررسی آن‌ را به روز ۲۰بهمن موکول کرده‌اند.

مصباحی مقدم، یکی از اعضای مجمع، می‌گوید: «با توجه به این‌که این روز تعطیل رسمی است، تاکنون تاریخ جدیدی برای برگزاری جلسه به اعضا اعلام نشده است».

این وضعیت بیانگر شدت بحران و درماندگی  از اتخاذ تصمیم در رابطه با این بحران است.

از یک طرف زمان پذیرش این لوایح رو به اتمام است و حدود ۲هفته دیگر زمان باقی نمانده است و اتحادیه اروپا هم رژیم را  ملزم به پذیرش آن کرده، از طرف دیگر پذیرش لوایح نیز بهای گزافی برای رژیم در بر خواهد داشت.

همین درماندگی و جنگ وجدال جناحی بر سر پذیرش این لوایج است که باعث شده  مدت ۶ماه این لوایح بین مجلس، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و حتی بیت رهبری پاسکاری شود و دست آخر هم در جریان کشاکش درونی رژیم، این بحران تعیین‌تکلیف نشده روی دست بماند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy