داماد را سر سفره عقد بازداشت کرده و اعدام کردند – سعید سلطانپور

670
داماد را سر سفره عقد بازداشت کرده و اعدام کردند - سعید سلطانپور
داماد را سر سفره عقد بازداشت کرده و اعدام کردند - سعید سلطانپور

از چند و چون برگزاری دادگاه سعید سلطانپور سندی در دست نیست و معلوم نیست که آیا دادگاهی برگزار شد یا خیر بهر حال شاعر تن به مصاحبه تلویزیونی و توبه نداد و اعدام شد.

سلطانپور کارگردان تئاتر، نمایش‌نامه‌نویس و شاعرزندان‌های دو رژیم پهلوی و جمهوری اسلامی را تجربه کرده بود.

خط و مشی سیاسی او نزدیک به چریک‌های فدائی خلق بود. شعر او را شعر چریکی یا شعر «جنگل» نامیده‌اند که اشاره‌ای به آغاز مبارز چریکی در منطقه سیاهکل در سال ۱۳۴۹ است.

درست در زمان برگزاری مراسم عروسی سلطانپور، «پاسداران» به سراغش آمدند و داماد را با خود بردند.

مراسم عروسی در فروردین سال ۶۰ در خانه‌ای در شهرآرا برگزار شد که متعلق به خود سلطانپور بود تا «به قول خودش بتواند با همه رفقای بی‌خانمانش، در آنجا زندگی کنند».

با آنکه شهرآرا در آن ایام «بیابانی بیش نبود» اما روز عروسی، خانم علی محمدی در موقع ورود به خانه با چهره‌هایی در خیابان طرف می‌شود که به نظرش عادی نبود: «به چهره‌های ناآشنا که لبخندشان زیاد صمیمی نبود، برخوردیم. اطراف خانه بوی رفاقت نمی‌داد».

او و همراهانش تصور کردند که آنها رفقای تشکیلاتی سعید سلطانپور هستند.

بنا به نوشته علی محمدی، دو پاسدار سراغ سلطانپور آمده بودند تا به بهانه «قاچاق ارز یا چیزی شبیه این» او را ببرند.

قرار بود دو ساعته او را ببرند و برگردد. سعید سلطانپور از رفتن امتناع کرد.

پاسداران این بار با تعداد بیشتر برگشتند. «پاسدارها موافقت کرده بودند، که تا پایان مراسم مزاحمتی ایجاد نکنند و پس از آن فقط دو ساعت سعید را برای سؤال و جواب می‌برند و خودشان هم او را برمی‌گردانند.»

چند طرح برای فرار کردن سلطانپور، بین دوستان حاضر در مهمانی مطرح می‌شود «اما به این دلیل که ممکن است خطری برای رفقایش، که اتفاقاً اکثراً یاران تشکیلاتی‌اش نبودند، در بر داشته باشد، رد می‌کرد.»

پاسداران رضایت دادند تنها عروس، سلطانپور را همراهی کند، اما در نهایت با شلیک چند تیر هوایی مراسم پایان یافت و سلطانپور را بردند.

این گمان را مطرح می‌کند که سعید سلطانپور از طرف یک «اکثریتی» (عضو سازمان چریک‌های فدایی خلق-اکثریت) لو داده شد.

پس از انقلاب ایران، سازمان چریک‌های فدائی خلق به اکثریت و اقلیت انشعاب کرد. اختلاف آنها بر سر ادامه مبارزه مسلحانه و نوع موضع‌گیری در قبال رژیم تازه پا بود. اکثریتی‌ها به پایان مبارزه مسلحانه اعتقاد داشتند و از این‌رو به حزب توده نزدیک شدند. اقلیتی‌ها به ادامه مبارزه مسلحانه معتقد بودند.

سعید سلطانپور در فروردین ۶۰ دستگیر شد و نزدیک به دو ماه بعد در ۳۱ خرداد، درست یک روز پس از عزل ابوالحسن بنی‌صدر و آغاز دوره جدیدی در رژیم نوپا، اعدام شد.

او که قرار بود دو ساعته برگردد، برای همیشه خاموش شد.

از سعید سلطانپور خواسته بودند توبه کند و طی نمایشی تلویزیونی از مواضع خود عقب‌نشینی کند، چیزی که شاعر نپذیرفت و مرگ را به اعتراف تلویزیونی و تایید دیکتاتور ترجیح داد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy