شركت چینی خودروسازی برلیانس (Brilliance) از بازار ایران خارج می‌شود

68

با شروع تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران شرکتهای سرمایه گذاری کننده به ترتیب ایران را ترک میکنند تازه ترین خبر خروج شرکت برلیانس از ایران است.

تاکنون صنعت ایران خودرو شاهد خروج خودروسازان خارجی از جمله رنو و پژو بوده است و اکنون نوبت خودروسازی چین یار غار جمهوری اسلامی رسیده است و شرکت چینی برلیانس قصد ترک ایران را دارد.

گویا این خودروسازی چینی برای حضور در بازار ایران تمایلی نداشته و همانند رنو و پژو قصد خروج از بازار ایران را دارد.

عواقب خروج برلیانس از ایران با وجود هزاران حواله دار مشخص نیست به کجا می انجامد و آینده مبهمی را برای شرکت پارس خودرو رقم میزند. زیرا شرکت پارس خودرو سایپا برای تولید خودرو سایپا رهام با مشکل مواجه میشود.

شرکت پارس خودرو برای تحویل خودروهای رنو ساندرو، ساندرو استپ وی، پارس تندر و تندر ۹۰ دنده‌ای که جزو تعهدهای معوقه این شرکت محسوب می‌شوند، با مشکل اساسی مواجه شده و نمی‌تواند خودروهای برلیانس را در قالب طرح‌های تبدیل یا جایگزینی به مشتریان پیشنهاد دهد.

با خروج خودروساز چینی از بازار ایران، شرکت پارس خودرو تنها شریک تجاری خود را از دست خواهد داد و آینده این خودروساز قدیمی کشور نامشخص باقی می‌ماند.

شرکت سایپا نیز برای تولید خودرو سایپا رهام دچار مشکلات جدی میشود؛ زیرا پیشرانه این خودرو توسط شرکت برلیانس تامین می‌شد و حتی عنوان شده بود موتور توربو SP100 نیز توسط شرکت برلیانس تهیه می‌شود.

به طور کلی مشکلاتی چون انتقال ارز و حمل‌ونقل قطعات منفصله به ایران جزو دلایل اصلی خروج خودروسازان چینی است.

روز شنبه ۱۳ بهمن ۹۷، ایلنا نوشت: بانکهای چینی اکنون با رژیم ایران کار نمی‌کنند و ایرانیان ساکن کشورهای دیگر، حتی آنها که کار تجاری نمی‌کنند حسابهای بانکی‌شان در حال بسته شدن است، در چنین شرایطی معاملاتی که با چین تحت عنوان شرایط تحریمی صورت می‌گیرد، با راه‌کار تحریمهای قبلی با واسطه بانک کونلون انجام می‌شود.

و این در حالی است که رژیم ایران سالیان زیادی است که در زمینه‌های مختلف با چین معاملات داشته ولی اخیراً این روابط بسیار محدود شده است.

چین نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر هر گونه همکاری خود با رژیم ایران را منوط به پذیرش لایحه الحاق رژیم ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی، موسوم به پالرمو کرده است.

تجمع اعتراضی ثبت‌نام‌کنندگان ایران‌خودرو سایپا و برلیانس مقابل مجلس

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy