افشاگری شجاعانه نیلوفر بیانی در جلسه دادگاه در مقابل قاضی صلواتی جنایتکار

1624
افشاگری نیلوفر بیانی در جلسه دادگاه در مقابل قاضی صلواتی جنایتکار
افشاگری نیلوفر بیانی در جلسه دادگاه در مقابل قاضی صلواتی جنایتکار

 نیلوفر بیانی ، فعال محیط زیست بازداشت شده در دو جلسه دادگاه اعلام کرده که بارها در دوران بازداشتش توسط ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفته و تهدید شده است.

خانم بیانی بیش از یکسال است که در بازداشت سازمان اطلاعات سپاه به سر میبرد.

با گذشت یک سال از بازداشت جمعی فعالان محیط زیست در ایران، کمپین حقوق‌بشر در ایران به نقل از «منابع مطلع و نزدیک» به آن‌ها نوشت که این افراد «با تهدید به مرگ» محبور شده‌اند که علیه خود اقرار کنند.

روز ۱۳بهمن دومین جلسه دادگاه فعالین محیط زیست بود که به اتهام جاسوسی محاکمه میشدند.

این فعالان هومن جوکار، طاهر قدیریان، مراد طاهباز، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی ، امیرحسین خالقی، سام رجبی و عبدالرضا کوهپایه فعالان محیط زیستی هستند که در حال حاضر در بازداشت هستند.

در ماه‌ اخیر چندین فعال محیط زیست هم در کردستان بازداشت شده‌اند، فعالین محیط زیست بشدت تحت فشار برای گرفتن اعترافات اجباری هستند.

براساس گزارش‌های منتشر شده در برخی وب‌سایت‌های حقوق‌بشری، بازداشت‌شدگان برای «اعتراف اجباری»‌ تحت فشار بسیار شدید هستند.

در یکی از ملاقاتهایی که خانواده زندانیان با آنها داشته اند بینی سام رجبی زخمی بوده مادرش میگوید علت زخمی بودن را نتوانستم بپرسم چون ملاقات ما با حضور مامور انجام شد.

هم چنین دندان جلوی طاهر قدیریان نیز شکسته بوده و نیلوفر بیانی با چشم‌بند نزد خانواده‌اش آورده شده است آنها از مدر نیلوفر خواستار همکاری شده اند.

مقامات قضایی ایران نیز در گفت‌وگوهای خود اتهام «جاسوسی» را برای فعالان محیط زیست بازداشت شده عنوان کرده‌اند اما پس از گذشت پنج ماه هنوز مشخص نیست مصادیق این اتهام چیست.

مادر سام رجبی میگوید: «پس از پنج ماه حبس نمی‌توان از وضعیتش توقع زیادی داشت، ضعیف و لاغر و رنگ پریده است. تا تاریخ ۲۷ اسفند ماه در انفرادی بود و از آن پس با دو سه نفر دیگر هم بند است.»

کاووس سیدامامی، سام رجبی، هومن جوکار، نیلوفر بیانی ، مراد طاهباز، طاهر قدیریان، امیرحسین خالقی و سپیده کاشانی، کارکنان و مدیران سابق و فعلی موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» هستند که که چهارم و پنجم بهمن ماه بازداشت شدند.

دفتر میراث حیات‌وحش پارسیان نیز پس از بازداشت کاووس سیدامامی و همکارانش در تاریخ چهارم بهمن ماه پلمب شد.

کاووس سیدامامی هم در زندان اوین خودکشی شد و مسوولان زندان از مرگ او در تاریخ چهارم بهمن ماه به خانواده‌اش خبر دادند.

عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست روز اول خرداد ماه اعلام کرد «وزارت اطلاعات «هیچ مدرکی دال بر جاسوس بودن »این افراد نیافته است و گفت بنا بر تشخیص وزارت اطلاعات و کمیته چهار نفره هیات دولت: «فعالان بازداشت شده باید آزاد شوند چون هیچ سندی برای اثبات تهمت‌هایی که به این افراد زده شده وجود ندارد.»

اما جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران روز دوم خرداد ماه گفت نه کلانتری و نه هیات دولت «حق اظهارنظر و مداخله در پرونده» را ندارند.

با این حال نمایندگان مجلس، گفته‌های محمود علوی وزیر اطلاعات به آنها را درباره جاسوس نبودن بازداشت‌شدگان بارها اعلام کرده‌اند.

از جمله محمود صادقی نماینده مجلس که در تاریخ ۱۸ اردبیهشت ماه در توییتر خود به نقل از صحبت‌های وزارت اطلاعات نوشت:‌ «صریحا، مستدلا و مستندا اعلام کردند هیچ دلیلی بر جاسوسی آنها نیافته‌اند.»

صادقی در توییترش نوشته بود: «در جلسه دیروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، کارشناسان ضدجاسوسی واجا در پاسخ به نمایندگان اصول‌گرا، که از وزیر اطلاعات درباره علت عدم برخورد با فعالان محیط زیستی سوال کرده بودند، صریحا مستدلا و مستندا اعلام کردند هیچ دلیلی بر جاسوسی آنها نیافته‌اند.»

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy