بعیدی‌نژاد: مرحله اصلی مرحله عملیاتی‌شدن سازوکار است که هنوز انجام نشده
بعیدی‌نژاد: مرحله اصلی مرحله عملیاتی‌شدن سازوکار است که هنوز انجام نشده

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلستان در رابطه با عملیاتی‌شدن سازوکار اروپایی گفت مهم مرحله عملیاتی شدن آن است که امیدوارم هرچه زودتر محقق شود.

سفیر رژیم ایران در انگلستان  گفت: فعلاً مرحله سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا موسوم به «اینستکس» ثبت آن اعلام‌شده و مرحله اصلی مرحله عملیاتی‌شدن سازوکار است که امیدواریم هرچه زودتر محقق شود.

این سازوکار برای نخستین بار است که در دنیا به وجود می‌آید و تجربه‌ و سابقه ای در این رابطه وجود ندارد یک مقدار طول کشید.

وی اعتراف کرد که هنوز هماهنگی میان این کانال مالی با همتای خود در ایران (احتمالا بانک مرکزی) کامل برقرار نشده است.

بعیدی‌نژاد گفت: هدف این سازوکار چنانچه اعلام‌شده تمام حوزه تبادلات مشروع را در بر می گیرد.

(منظور وی از تبادلات مشروع همان مواد غذایی و دارویی است که در لیست تحریمهای آمریکا قرار نداشته و ندارد و هرگز هم تحریم نبوده است)

 یکی از مشاوران اتحادیه اروپا به یورونیوز گفته بود بسیاری از فعالیت هایی که توسط این کانال امکان پذیر خواهد شد بعضا توسط چین و هند صورت گرفته است و می توان گفت که کانال مالی اروپا و ایران چیز نو و تازه ای نخواهد بود.

حتی آمریکا که عامل اصلی تحریم هاست در زمینه پزشکی و داروئی و مایحتاج اولیه این تحریم ها را لغو کرده است و به این ترتیب اروپا با این کانال مالی آنطور که گفته می شود تحریم های آمریکا را دور نخواهد زد.

در همین رابطه یکی از مشاوران اتحادیه اروپا می گوید: اولین مشکل عملیاتی‌شدن سازوکار عدم شناخت محدودیت های فعالیت اقتصادی با شرکت های پیچیده هولدینگ در ایران است.

دردسر این شرکت که با سرمایه محدود در فرانسه ثبت شده و مدیریت آن را آلمان ها برعهده دارند این است که «با بانک مرکزی ایران همکاری کند و این بانک تحت تحریم آمریکا قرار دارد و این موضوع از لحاظ حقوقی مسائل بسیاری را بوجود می آورد.»

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy