ابزار پشتیبان مبادلات تجاری یا Instex چه گشایشی برای ایران می‌آفریند؟

78
ابزار پشتیبان مبادلات تجاری یا سازوکار اروپایی چه گشایشی می‌آفریند؟
ابزار پشتیبان مبادلات تجاری یا سازوکار اروپایی چه گشایشی می‌آفریند؟

ابزار پشتیبان مبادلات تجاری ، سازوکار اروپایی یا همان Instex از شب گذشته رسما کلید خورد و جمهوری اسلامی هم از آن به عنوان یک پیروزی یاد کرد!

اما سوال اینجاست که ابزار پشتیبان مبادلات تجاری چه اقدامی میتواند برای رژيم ایران انجام دهد؟

به نوشته یورونیوز اولویت این کانال مالی تسهیل در ارسال مواد غذایی و دارویی و ابزار پزشکی به ایران خواهد بود و می‌تواند موارد دیگری نیز به آن افزوده شود.

یادآوری میشود که مواد غذایی و دارویی و ابزار پزشکی هرگز در لیست تحریمهای آمریکا قرار نداشته و رژيم ایران قبل از اینهم با کشورهای فروشنده در این باره مبادلات داشته باشد.

سوال این است که این سازوکار اروپایی چه چیز جدیدی برای نظام ولایت فقیه دارد؟

اشپیگل جزئیات بیشتری از کانال مالی پرداخت میان رژيم ایران و اروپا موسوم به Instex را منتشر کرد

فرد مسئول این کانال مالی «پر فیشر» آلمانی و ۶۹ ساله است که پیشتر ریاست Commerzbank (کامرتس‌بانک) را بر عهده داشت.

پر فیشر به مدت ۲۹ سال در مناصب مختلف این بانک فعالیت کرده بود.

اشیگل نوشت که «میگوئل برگر» رئیس دپارتمان اقتصادی در وزارت خارجه آلمان، «ماریس گوردو مونتانیه» سفیر پیشین فرانسه در چین و «سایمون مگ‌دونالد» معاون امور خدمات دیپلماتیک وزارت خارجه انگلیس نمایندگان سه کشور در این سازوکار خواهند بود.

هم پر فیشر و هم دیگر افرادی که در این کانال مالی مشارکت دارند باید منتظر اقدامات آمریکا باشند.

این افراد اگرچه از گذرنامه دیپلماتیک استفاده می‌کنند اما آمریکا و دیگر کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند مانع از ورود این افراد به خاک خود شوند.

از سوی دیگر به گزارش «رویترز»، سخنگوی سفارت آمریکا در برلین با بیان اینکه واشنگتن به دنبال دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این ساز و کار است، گفته است: «همانطور که رئیس‌جمهور به صراحت گفت، مجموعه‌هایی که فعالیت‌های قابل تحریم با ایران داشته باشند، خود را در معرض تبعات شدیدی قرار می‌دهند، که از دست دادن دسترسی به نظام مالی ایالات متحده و ناتوانی در انجام تجارت با ایالات متحده یا شرکت‌های آمریکایی، از جمله آن‌هاست.»

وی افزود: «تصور نمی‌کنیم که اس‌پی‌وی به هر شکلی بر کارزار فشار حداکثری ما [علیه ایران] اثری بگذارد.»

سه روز پیش یک مقام ارشد آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود با هشداری جدی، دورزنندگان تحریم‌ها علیه ایران را به جریمه و تنبیهات سنگین تهدید کرد.

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه، نیز در روزهای اخیر گفته‌است که اروپایی‌ها «باید بین انجام کسب‌وکار با ایران یا با ایالات متحده باید یکی را انتخاب کنند.»

راه‌اندازی این کانال مالی ماه‌ها به درازا کشید و خبرگزاری رویترز می‌نویسد که عملیاتی شدن آن نیز به احتمال زیاد چندین ماه دیگر طول خواهد کشید.

یک دیپلمات اروپایی که نامش ذکر نشده به این خبرگزاری گفته است که Instex «تغییری آن‌چنانی ایجاد نخواهد کرد اما حاوی یک پیام مهم سیاسی به ایران است که بداند ما مصمم به حفظ برجام هستیم.»

با اینهمه سوال این است که این سازوکار اروپایی چه چیز جدیدی برای نظام ولایت فقیه دارد؟

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy