مواد نفتی در سیلاب جنوب غرب ایران که باعث مرگ مردم می شود

57
مواد نفتی در سیلاب در جنوب ایران که باعث مرگ مردم می شود
مواد نفتی در سیلاب در جنوب ایران که باعث مرگ مردم می شود

فعالان اهوازی ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد سیلاب جاری در جنوب غرب ایران، مواد نفتی با خود به همراه دارد، موضوعی که آنها آن را «امضاء سند مرگ کشاورزی و کشاورزان» جنوب ایران توصیف کرده‌اند.

اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز ، ویدئویی از یکی از روستاهای دشت آزادگان (میسان) منتشر کرد که در آن به وضوح آغشته شدن جریان سیلاب به مواد نفتی دیده می‌شود.

یکی از افرادی حاضر در ویدئو با اشاره به رنگ سیاه مواد نفتی موجود در سیلاب، آن را «دریای سیاه» نامید.

یک فعال عرب اهوازی نیز با بازنشر این ویدئو، با اشاره به آثار منفی آلودگی‌های نفتی بر زمین‌های کشاوزی، نوشت: «زمینی که خشک شده را شاید بتوان با آبیاری مجدد زنده کرد ولی زمینی که نفت خورده را به هیچ وجه نمی‌توان احیا کرد. در واقع سرازیر شدن مواد نفتی به درون زمین‌های کشاورزی، سند مرگ کشاورزی و در پی آن مرگ کشاورزان منطقه را امضاء می‌کند.

میدان نفتی «آزادگان» در چند کیلومتری مناطق سیل زده قرار دارد و مردم محلی می‌گویند که مسئولان می‌توانستند با هدایت سیلاب به مناطق مسطح در اختیار صنایع نفتی، از خسارت‌های جبران‌ناپذیر سیل به مناطق روستایی جلوگیری کنند ولی مقامات ایران دست به اینکار نزده و علاوه بر هدایت آب به شهرها، روستاها و مناطق زارعی، ماشین‌آلات سنگین صنایع نفت مانند لودر، بولدوزر و غیره برای کمک به مردم سیل‌زده خودداری کردند.

در روزهای گذشته مناطق گسترده‌ای در غرب و جنوب غربی ایران که تا چندی پیش از کم‌آبی رنج می‌برد در معرض سیل قرار گرفت و چندین روستا به زیر آب رفت.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy