عفو بین‌الملل : ۲۰۱۸ «سال شرم» حکومت ایران با بیش از هفت هزار بازداشت

81
عفو بین‌الملل : «سال شرم» حکومت ایران با بیش از هفت هزار بازداشت
عفو بین‌الملل : «سال شرم» حکومت ایران با بیش از هفت هزار بازداشت

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش جدید خود از وضعیت حقوق بشر در ایران، با اشاره به بیش از هفت هزار بازداشت، سال گذشته را برای رژیم ایران «سال شرم» نامید.

گزارش تازه عفو بین‌الملل که روز پنج‌شنبه ۲۴ ژانویه ۲۰۱۹ – ۴بهمن ۹۷ منتشر شد سال ۲۰۱۸ میلادی را دربر می‌گیرد که با اعتراضات دی‌ماه ۹۶ آغاز شد.

عفو بین‌الملل آمار جدیدی در مورد مقیاس اقدامات سرکوبگرانه رژیم ایران منتشر کرد و نوشت: رژیم در سرکوب گسترده علیه تظاهر کنندگان و مخالفان بیش از ۷۰۰۰نفر را در سال گذشته دستگیر کردند.

صدها تن محکوم به زندان یا شلاق شده و حداقل ۲۶تظاهر کننده کشته شده‌اند. همچنین نه تظاهر کننده در شرایط مشکوکی در بازداشت جان‌ باخته‌اند.

عفو بین‌الملل نوشت: مقامهای رژیم ایران به‌طور خشونت‌باری تظاهرات مسالمت‌آمیز را سرکوب و تظاهر کنندگان را مورد ضرب ‌و شتم قرار دادند و از مهمات جنگی، گاز اشک‌آور و آب‌پاش علیه آنها استفاده کردند.

کسانی که در این سرکوبها دستگیر شدند دانشجویان، فعالان محیط‌زیست، کارگران کارخانه‌ها، وکلا، فعالان حقوق زنان، فعالان حقوق اقلیتها و اعضای اتحادیه‌های کارگری می‌باشند.

فیلیپ لوتر از مدیران عفو بین‌الملل گفت « سال ۲۰۱۸به‌عنوان یک «سال شرم» آور برای رژیم ایران ثبت خواهد شد…

لازم به یادآوری است سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود که روز ۲۲فروردین ۹۷درباره مجازات اعدام در سال ۲۰۱۷ میلادی منتشر کرد اعلام کرد: بیش از نیمی از کل اعدام‌های ثبت‌شده در سال ۲۰۱۷ در جهان در ایران بوده است.

در گزارش عفو بین‌الملل اعدام، مجازاتی بیرحمانه و غیرانسانی توصیف شده و آمده است:

۱۴۲کشور استفاده از مجازات اعدام را در قوانین خود لغو یا در عمل متوقف کرده‌اند اما در ایران تنها در سال گذشته میلادی دست کم ۵۰۷تن اعدام شده‌اند که بیش از نیمی از تعداد کل اعدام های ثبت شده در جهان است.

در این گزارش همچنین آمده است روند دادرسی و محاکمه بسیاری از افرادی که در ایران به اعدام محکوم می‌شوند، «ناعادلانه» است و اعترافات آنان «تحت شکنجه و بدرفتاری» گرفته می‌شود و این اعترافات در برخی موارد از تلویزیون هم پخش می‌شود.

اجرای ۳۱حکم اعدام در ملأعام و اعدام دست کم چهار نوجوان در ایران طی این مدت صورت گرفته است.

عبارت «سال شرم‌» برای رژیم ایران ثبت خواهد شد… تاکنون برای کشوری نامگذاری نشده است.

عفو بین‌الملل در گزارشی دیگر روز ۱۶تیر ۹۷ سرکوب تظاهرات در شهرهای خوزستان را محکوم کرد و گزارشی را با این عنوان منتشر کرد:

ایران، حق داشتن آب آشامیدنی سالم را تضمین کند و تظاهر کنندگان مسالمت‌آمیز در خوزستان را آزاد کند.

عفو بین‌الملل با اشاره به سرکوب تظاهر کنندگان در شهرهای مختلف خوزستان و استفاده رژیم از سلاح گرم علیه تظاهر کنندگانی که خواستار آب آشامیدنی بودند نوشت:

رژیم ایران باید تضمین بدهد هر کسی که صرفاً به‌خاطر انجام حق تجمع مسالمت‌آمیز بازداشت شده است آزاد شود و بازداشت‌ شدگان تحت شکنجه یا سایر سوءرفتارهای آزادی تعلیقی قرار نگیرند…

اعتراض خانواده‌های دستگیر شدگان

روز یکشنبه ۱۰تیر (اول ژوییه) خانواده‌های بازداشت‌ شدگان در مقابل نیروی انتظامی این شهر تجمع کردند و خواستار آزادی فرزندان و بستگان خود شدند.

به هنگام شب مردم و جوانان اهواز، آبادان، ماهشهر، کارون و خورموسی در حمایت از قیام خرمشهر، دست به تظاهرات زدند.

جوانان اهواز تظاهرات خود را با شعار مرگ بر دیکتاتور؛ جانم فدای کارون؛ مردم خرمشهر تشنه هستند؛ آری آری به انقلاب؛ در خیابان نادری این شهر آغاز کردند.

در خورموسی مردم با وجود حضور فشرده عوامل نیروی انتظامی با شعار جانم فدای خرمشهر؛ دست به تظاهرات زدند.

در آبادان تظاهرات مردم در منطقه سلیچ به درگیری کشیده شد.

نیروی سرکوبگر انتظامی این منطقه از آبادان را محاصره کرده است.

عوامل گارد ضدشورش به‌طور فشرده روی پل ورودی شهر مستقر شده و راهها را بسته‌اند و اجازه رفت و آمد به مردم نمی‌دهند.

پ ن: کم کم دستهای خونین ملاها برای جهان آشکار میشود و سال شرم یکی از بازتابهای آن است.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy