محاکمه خبرنگار آمریکایی‌تبار در آمریکا

29
خبرنگار آمریکایی‌تبار که برای حکومت ایران کار می‌کند روز جمعه در آمریکا محاکمه می‌شود
خبرنگار آمریکایی‌تبار که برای حکومت ایران کار می‌کند روز جمعه در آمریکا محاکمه می‌شود

خبرنگار آمریکایی‌تبار که برای تلویزیون انگلیسی‌زبان حکومت ایران کار می‌کند روز جمعه در آمریکا محاکمه می‌شود. مرضیه هاشمی که برای دیدار خانواده خود به امریکا رفته بوده در فرودگاه بین‌المللی لامبرت-ست‌لوی بازداشت شد.

خبرگزاری‌ها روز جمعه ۲۸ دی‌ماه (۱۸ ژانویه) گزارش دادند که مرضیه هاشمی، خبرنگار تلویزیون دولتی ایران، امروز در واشنگتن دی‌سی در برابر دادگاه قرار می‌گیرد. اتهام‌های مرضیه هاشمی هنوز مشخص نیست و اف‌بی‌آی نیز تاکنون درباره علت بازداشت این خبرنگار توضیحی نداده است.

مرضیه هاشمی با نام اصلی “ملانی فرانکلین”، خبرنگار آمریکایی‌الاصل تلویزیون انگلیسی‌زبان حکومت ایران (پرس‌تی‌وی) روز یکشنبه ۲۳ دی (۱۳ ژانویه ۲۰۱۹) توسط پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) در فرودگاه بین‌المللی لامبرت-ست‌لوی در واشنگتن دی‌سی بازداشت شد.

“پرس‌تی‌وی” روز چهارشنبه در باره بازداشت خبرنگار خود نوشت: «مرضیه هاشمی، شهروند ۵۹ ساله آمریکا که ۲۵ سال است در ایران سکونت دارد، به عنوان “شاهد در یک پرونده” بازداشت شده اما هیچگونه اتهامی علیه وی اقامه نشده است.»

دیگر رسانه‌های وابسته به حکومت ایران نیز نوشتند مرضیه هاشمی تا ۴۸ ساعت پس از بازداشتش نمی‌دانسته به چه علت دستگیر شده است. بنابر گزارش این رسانه‌ها، او در تماس با خانواده‌اش از “بدرفتاری ماموران” هنگام بازداشت گلایه کرده و گفته به او اهانت شده و او را وادار کرده‌اند تا حجابش را بردارد. هاشمی همچنین مدعی شده که دست و پای او را با زنجیر بسته‌اند.

نادر طالب‌زاده، سینماگر نزدیک به حکومت ادعا کرده بازداشت مرضیه هاشمی “نقشه جان بولتون” مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید برای زمینه‌سازی رویارویی با ایران بوده است.

قوانین ایالات متحده آمریکا به دستگاه قضایی این کشور اجازه می‌دهد که فردی را، حتی به عنوان شاهد در یک پرونده دادرسی، بازداشت کند، به‌شرط آن که شواهدی در دست داشته باشد که نشان دهند حضور این فرد در دادگاه از طریق احضار تضمین‌شده نباشد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy