تجمع ۳۰۰ هنرمند در خانه تئاتر و اعتراض به دخالتهای نهادهای قضایی

45
تجمع 300 هنرمند در خانه تئاتر، و اعتراض به دخالتهای نهادهای قضایی
تجمع 300 هنرمند در خانه تئاتر، و اعتراض به دخالتهای نهادهای قضایی

۳۰۰ نفر از هنرمندان عصر روز گذشته ۲۲ دیماه ۹۷ در خانه تئاتر تجمع کرده و نسبت به دخالتهای غیرقانونی و احضارهای کارگردانان اعتراض کردند.

آنها با تجمع در ساختمان این نهاد و امضای بیانیه‌ای خطاب به روسای سه قوه، به «دخالت‌های غیرقانونی» قوه قضائیه و بازداشت و مشکل آفرینی برای هنرمندان اعتراض خود را به گوشهای ناشنوای مسولین امر رساندند.

این گردهمایی با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از دست اندرکاران تئاتر در عمارت خانه تئاتر برگزار شد.

در این گردهمایی اعضای خانه تئاتر بیانیه‌ای را قرائت کردند.

در این بیانیه اعلام شده که خانواده تئاتر از سوی نهادهای قضایی، صدا و سیما و برخی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها «با سختگیرانه‌ترین برخوردها روبرو شده که باید بر آن بدعت نام نهاد.»

نویسندگان این بیانیه «دخالت‌های غیرقانونی و غیرتخصصی» و «بازداشت و فراخواندن کارگردانان تئاتر جهت تفهیم اتهام» را محکوم و تاکید کردند که «بی‌حرمتی به این خانواده بزرگ و زیر پا گذاشتن جایگاه معترض و منتقد آن را برنمی‌تابیم».

در این بیانیه از معاونت هنری، مرکز هنرهای نمایشی و شورای نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد خواسته شده که «وجاهتِ قانونی و مسؤلیت‌هایشان را تبیین و تشریح» کنند، «تا از این پس شاهدِ جفا بر اهالیِ فرهنگ و هنر نباشیم.»
یادآوری میشود روز هفدهم دیماه ۹۷ به دلیل خواندن یک ترانه توسط یک خانم خواننده علی قمصری ممنوع الکارشد

این ممنوعیت به دلیل همصدایی علی قمصری با هاله سیفی‌زاده، بوده است.

قمصری نوشته او و گروهش علیرغم رعایت قانون تحت فشار قرار گرفته اند: «شب‌های قبل بسیار اذیت شده بودیم ، تحت فشار مسئولین بودیم و حرفی نزدیم در حالی که به نظر من همخوانی ما هیچ زاویه‌ای با قوانین نداشت.»

هاله سیفی زاده در اینستاگرامش نوشت که پس از قطع میکروفن او دو همکار مردش تلاش کرده‌اند با صدایی پایین‌تر و به نجوا آهنگ بزنند تا صدای او هم شنیده شود: «دیشب قبل از اجرا از طرف آقاى صفى‌پور به حراست گفته شده بود که اگر این بخش از کار با صداى من اجرا شود، على ممنوع الفعالیت خواهد شد.

من خواستم که حذف شوم، اما على گفت همه ما با هم روى صحنه خواهیم رفت و مسئولیتش را به عهده خواهم گرفت، روى صحنه رفتیم، خواندن برایم خیلى سخت بود در شرایطى که می‌دیدم على و بهنام به نجوا مین‌وازند تا صداى من شنیده شود، جمله اى ندارم تا بتوانم شهامت و دلیرىِ على قمصرى را توصیف کنم.»

علی قمصری نیز نوشته علیرغم محرومیت از تصمیمش پشیمان نیست: «دیشب مطمئن و آرام روی صحنه رفتم. مطمئن از این که اعتقادم را نفروختم.

دیگر از آزارها، بازخواست ها، تهدیدها، لغو اجراها، توهین‌ها و تعهد گرفتن‌ها خبری نیست، شاید به نظر خیلی از دوستان دیشب تصمیم اشتباهی گرفتم.

اما خودم اصلا پشیمان نیستم. نمی‌دانم شاید هنوز ابعاد این بحران برایم روشن نشده.»

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy