رود روزنستاین، معاون دادستان کل آمریکا به زودی کناره‌گیری خواهد کرد

16
رود روزنستاین، معاون دادستان کل آمریکا به زودی کناره‌گیری خواهد کرد
رود روزنستاین، معاون دادستان کل آمریکا به زودی کناره‌گیری خواهد کرد

به گزارش رسانه‌های آمریکا، رود روزنستاین، معاون دادستان کل آمریکا، که تا چند هفته پیش بالاترین مقام ناظر بر تحقیقات ترامپ-روسیه بود، گفته به زودی کناره‌گیری خواهد کرد.

آقای روزنستاین در دو سال گذشته بارها هدف انتقادهای تند دونالد ترامپ بر سر رابطه ادعایی ستاد انتخاباتی او با مسکو قرار گرفته بود.

آن طور که گزارش شده تصمیم به استعفای قریب‌الوقوع آقای روزنستاین، تحت تاثیر جو انتقادی علیه او در کاخ‌سفید نبوده است اما آن طور که گفته شده او یک بار هم پاییز گذشته استعفای خود را تقدیم رئیس‌جمهور آمریکا کرده بود.

در آن روزها، رسانه‌های آمریکا گزارش کرده بودند آقای روزنستاین در جریان یک جلسه کاری با مقام‌های اف‌بی‌آی و دادستانی، پیشنهاد شنود مکالمات دونالد ترامپ را طرح کرده بود. خود او در واکنش گفته بود که آن یک “شوخی” بوده و هرگز کسی این سخنان را جدی نگرفته و پیگیری نکرده است.

حالا رسانه‌های آمریکا گزارش کرده‌اند که آقای روزنستاین تصمیم گرفته پس از کسب رای اعتماد ویلیام بار، نامزد جدید معرفی شده از سوی آقای ترامپ برای تصدی وزارت دادگستری، استعفا بدهد.

ویلیام بار که یک بار هم در دوران جورج دبلیو بوش وزیر دادگستری و دادستان کل آمریکا بوده قرار است به زودی در مجلس سنا حاضر شود و سناتورهای دو جناح جمهوری‌خواه (اکثریت سنا) و دموکرات (اقلیت) برای رای اعتماد به او تصمیم‌گیری کنند.

او پس از آن به عنوان نامزد دادستانی کل آمریکا معرفی شد که دونالد ترامپ، تنها ساعاتی پس از اعلام نتایج انتخابات میان دوره‌ای کنگره در ماه نوامبر سال گذشته، جف سشنز، دادستان کل وقت و از روسای ارشد ستاد انتخاباتی ۲۰۱۶ خود را اخراج کرد.

علت اصلی نارضایتی آقای ترامپ از جف سشنز معذوریت خواستن آقای سشنز از ریاست بر تحقیقات ترامپ-روسیه بود؛ علتی که آقای ترامپ بارها با اشاره به آن از وزیر دادگستری کابینه خود علنا به تندی انتقاد کرده بود.

پس از کناره‌گیری آقای سشنز از نظارت بر تحقیقات ترامپ-روسیه، رود روزنستاین، معاون اول دادستان، جای او را گرفت و تا همین چند هفته پیش بر روند این تحقیقات ریاست داشت.

تحقیقاتی که تحت نظر بازرس ویژه رابرت مولر به دنبال کشف حقایق مرتبط با رابطه ادعایی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با کرملین است و تاکنون هم ده‌ها نفر از جمله پل مانافورت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی آقای ترامپ را دادگاهی و محکوم کرده است.

آقای ترامپ و کاخ سفید تحت امر او بارها هرگونه اتهامی در این ارتباط را واهی و “دسیسه چینی” خوانده‌اند و حتی آقای ترامپ با بازنشر عکسی، که رود روزنستاین و دیگران را پشت میله‌های زندان انداخته، خواهان چرخاندن پیکان تحقیقات از روی خودش به سمت به سمت دموکرات‌ها و کسانی شده که به گفته او “خائنان” به کشورشان هستند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy