به خاطر خواندن این ترانه توسط هاله سیفی زاده علی قمصری ممنوع الکارشد

270

 ۱۷دیماه ۹۷ در تالار وحدت علی قمصری کنسرت داشت در بخشی از آن همصدایی یک خواننده زن بود.

برای اینکه صدای هاله سیفی زاده شنیده نشود مسئولین سالن بلندگوها را قطع کردند. اما وی برای شنیده شدن صدایش با صدای بلندتری خواند.

مدیر بنیاد رودکی وزارت ارشاد گفته بود اگر این قطعه (شعر عاشقانه «شراب و خون» فروغ فرخزاد) را خواننده زن هم‌خوانی کنه علی قمصری ممنوع الفعالیت میشود.
امروز علی قمصری اعلام کرد ممنوع الکار شده است وی بدن اینکه از نهاد خاصی نام ببرد نوشت ممنوع الفعابیت شدنش به صورت شفاهی به وی اعلام شده است و از این پس همه اجراهایش لغو خواهد شد.

علی قمصری اضافه کرده است اما ولی “از اینکه اعتقاداتش را نفروخته خوشحال است”.

دلیل محرومیت قمصری مقاومت در برابر حذف صدای زنان در کنسرتش اعلام شده است.

اگرچه همخوانی زنان در قوانین ایران صریحا منع نشده اما دخالت تندروهای مذهبی، روحانیون و فتواهای مراجع تقلید، وضعیتی سلیقه‌ای را بر عرصه موسیقی و نمایش ایران حاکم کرده که طی سال‌های گذشته به محرومیت تعدادی از آهنگسازان و موسیقی‌دانان ایرانی منجر شده است.

علی قمصری نوشت، هفدهم دی حین اجرای کنسرت او و گروهش در تالار وحدت تهران، صدای سالن از طرف مسئولان حراست تالار به طور کامل قطع شده و ناچار شده‌اند ادامه کنسرت را بدون سیستم صوتی اجرا کنند.

در ویدئویی که علی قمصری در اینستاگرامش منتشر کرده، هاله سیفی‌زاده، خواننده زن گروه قطعاتی آواز را با صدایی غالب همخوانی می‌کند.

قمصری نوشته او و گروهش علیرغم رعایت قانون تحت فشار قرار گرفته اند: «شب‌های قبل بسیار اذیت شده بودیم ، تحت فشار مسئولین بودیم و حرفی نزدیم در حالی که به نظر من همخوانی ما هیچ زاویه‌ای با قوانین نداشت.»

هاله سیفی‌زاده، خواننده زن گروه نیز با انتشار خبر محرومیت، نوشت او حاضر بوده صدایش حذف شود اما قمصری با علم به احتمال محرومیت، از همکار زن دفاع کرده و حاضر نشده او و صدایش را از کنسرت حذف کند.

وی با ستایش شهامت علی قمصری، در اینستاگرامش نوشت که پس از قطع میکروفن او دو همکار مردش تلاش کرده‌اند با صدایی پایین‌تر و به نجوا آهنگ بزنند تا صدای او هم شنیده شود: «دیشب قبل از اجرا از طرف آقاى صفى‌پور به حراست گفته شده بود که اگر این بخش از کار با صداى من اجرا شود، على ممنوع الفعالیت خواهد شد.

من خواستم که حذف شوم، اما على گفت همه ما با هم روى صحنه خواهیم رفت و مسئولیتش را به عهده خواهم گرفت، روى صحنه رفتیم، خواندن برایم خیلى سخت بود در شرایطى که می‌دیدم على و بهنام به نجوا مین‌وازند تا صداى من شنیده شود، جمله اى ندارم تا بتوانم شهامت ودلیرىِ على قمصرى را توصیف کنم.»

هاله سیفی‌زاده به این دلیل از علی قمصری قدردانی کرده که اغلب خوانندگان ایرانی معمولا در برابر حذف زنان و صدای زنان از کنسرت‌های‌شان مقاومت نمی‌کنند و حاضر نیستند با إصرار بر حضور زنان با خطر محرومیت و ممنوعیت روبرو شوند.

علی قمصری نیز نوشته علیرغم محرومیت از تصمیمش پشیمان نیست: «دیشب مطمئن و آرام روی صحنه رفتم. مطمئن از این که اعتقادم را نفروختم.

دیگر از آزارها، بازخواست ها، تهدیدها، لغو اجراها، توهین‌ها و تعهد گرفتن‌ها خبری نیست، شاید به نظر خیلی از دوستان دیشب تصمیم اشتباهی گرفتم.

اما خودم اصلا پشیمان نیستم. نمی‌دانم شاید هنوز ابعاد این بحران برایم روشن نشده.»

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy