شتاب تحولات داخلی و خارجی باعث شد خامنه‌ای سال سرنگونی را اعلام کند

341
شتاب تحولات داخلی و خارجی باعث شد خامنه‌ای سال سرنگونی را اعلام کند
شتاب تحولات داخلی و خارجی باعث شد خامنه‌ای سال سرنگونی را اعلام کند

چندی پیش خامنه‌ای حرفهای عجیب و بی سابقه‌ای در مورد سال سرنگونی زد. او به‌نحو بی‌سابقه‌ای برای سرنگونی نظام ولایی زمان تعیین‌ کرد و در قالب هشدار و بهوش‌ باش به مزدورانش، سال ۹۸ را سال سرنگونی اعلام کرد.

 از آن پس تمام امام جمعه ها در شهرهای مختلف، و همه عوامل حکومت کوچک و بزرگ از نظامی تا امنیتی و نشریات حکومتی از هر دو جناح طی روزهای متوالی سعی کرده‌اند آن‌ را برجسته کنند.

اما سوال این است که چرا یک دیکتاتور زمان افول خودش را مشخص می‌کند؟ آیا دچار جنون شده است و کنترلی روی حرف‌هایش ندارد؟

عجیب بودن این حرفها به قدری آشکار بود که یکی از امام جمعه هایش هم  آن‌ را “حرفهای بی‌سابقه” خواند.

البته آنچه مدنظر او با آنچه که ما بی‌سابقه می‌خوانیم متفاوت است. او میگفت که ولی‌فقیه برای نخستین بار هشدار می‌دهد و اعلام خطر می‌کند.

اما بر همگان روشن است که خامنه‌ای با تکرار همیشگی کلیشه بیم‌دادن از “دشمن”، پیوسته در حال هشدار دادن بوده است و این مسأله در مورد ولی‌فقیه چیز تازه‌ای نبوده و نیست.

و از آنجا که این بیم‌دادن‌ها کلیشه رایج خامنه‌ای است، به‌ندرت پیش آمده که این کلیشه در یک هماهنگی گسترده میان عناصر مختلف رژیم در سطوح و نقشهای مختلف و زنجیره‌ای از روزنامه‌های حکومتی مورد تأکید قرار گرفته باشد.

اما این بار آنچه که موجب شد تا این ارکستر هماهنگ تبلیغاتی راه بیفتد، نه کلیشه بیم‌دادن نسبت به دشمن، بلکه زمان‌بندی سرنگونی رژیم سلطنت فقیه بود.

چیزی که هرگز سابقه نداشته است.

خامنه‌ای در شرایط بحرانی در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ و در پی قیام‌های خونین در این ۲دهه نیز به هر ریسمانی از مظلوم‌نمایی تا تهدید و هشدار آویزان شد، اما هرگز آدرس و زمان برای سرنگونی تعیین‌ نکرده بود.

او در سال ۷۸ پس از قیام تیرماه با مظلوم‌نمایی خود را “علیل و ناقص” خواند و در قیام ۸۸ با بیان این‌که هر کس در خیابان حضور پیدا کند مسئولیت هر اتفاقی که برایش بیفتد با خودش است، به‌طور آشکار معترضان را تهدید به کشتار کرد.

از پس قیام ۹۶ تا امروز نیز خامنه‌ای چندین بار به صحنه آمده است. ابتدا رگه‌هایی از پذیرش تقصیر نمایش داد اما بلافاصله به ژست همیشگی تهدید و ارعاب بازگشت و در جمع بسیجیان وارفته در ورزشگاه آزادی روضه اقتدار خواند.

اما در نهایت چندی پیش از زمان‌بندی سرنگونی رونمایی کرد.

و جالب آن که در هیچ‌کدام از موضعگیریهای پیشین‌اش از پس قیام دیماه ۹۶، هرگز چنین ارکستر هماهنگ و گسترده‌ای در برجسته کردن موضعگیری‌اش به راه نیفتاد.

سابقه‌ این رژیم نشان داده که هرگاه موضوعی به‌طور زنجیره‌ای و در یک کر هماهنگ در تریبونهای رسمی و غیررسمی، داخلی و خارجی و در میان هر دو جناح  برجسته و تأکید می‌شود، به‌طور قطع مبتنی بر یک دستور و تاکتیک امنیتی است که در بالاترین سطح رژیم هماهنگ می‌شود.

بنابراین در پاسخ به پرسشی که در ابتدای بحث مطرح شد مبنی بر این‌که آیا خامنه‌ای دچار جنون شده که برای سرنگونی رژیم‌اش وقت تعیین‌ می‌کند؟ باید گفت خیر.

اتفاقاً کاملا آگاهانه دست به این کار می‌زند و همه عناصر و مزدوران رژیمش از هر طیف و باند را بسیج کرده تا آن‌ را برجسته کنند.

در واقع خامنه‌ای برای نخستین بار در عمرش به یک چیز ایمان پیدا کرده و آن حتمیت سرنگونی قریب‌الوقوع است.

و آن‌ را نه در سال ۹۸ که اتفاقاً در سال ۹۷ می‌بیند. واقعیت این است که سرعت تحولات داخلی و خارجی آن‌چنان شتابان بود که خامنه‌ای را به این قطعیت خلل‌ناپذیر مطمئن کرد.

خامنه‌ای سال ۹۷ و نه سال آینده را سال فروپاشی می‌داند.

اما اعلام سال ۹۸ به‌عنوان سال احتمالی! سرنگونی، به این معنی است که خامنه‌ای در چنان تنگنایی قرار گرفته که تلاش می‌کند با احاله کردن زمان سرنگونی به تابستان سال آینده به‌طور مقطعی هم شده، حتی برای چند ماه، با لفاظی از یک‌سو به مزدورانش کمی امید تزریق کند که هنوز هم فرصت هست، از سوی دیگر به خیال خود شاید افکار عمومی جامعه را تا چند ماه از خواست سرنگونی برای مدتی چندماهه معلق کند، اما  این تلاش نیز ثمری برایش نخواهد داشت.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy