در زندان لاجوردی چناران، گویا روح اسدالله لاجوردی پرسه میزند!

190
در زندان لاجوردی چناران گویا روح اسدالله لاجوردی پرسه میزند!

زندان لاجوردی چناران فاقد غذا و دارو و انسانیت مشابه شخصیت منفور اسدالله لاجوردی است گزارش زیر با همین تیتر توسط یکی از محکومین این زندان نوشته شده است.

زندان لاجوردی واقع در شمال شهر چناران در استان خراسان رضوی ساخته شده و برای محکومان مواد مخدر مورد استفاده قرار می گیرد.

بسیاری از محکومان مواد مخدر از زندانهای کاشمر، سبزوار، اصفهان و مشهد به این زندان منتقل می شوند.

به دلیل جمعیت بالای محکومان مواد مخدر و کمبود جا بسیاری از زندانیان کف خواب هستند.

این زندان دارای ۱۰ سوله است که در هر سوله حداقل ۶۰۰ زندانی محبوس هستند. غذای زندان ناکافی و بی کیفیت است. شب یک عدد تخم مرغ آب پز به هر زندانی داده می شود.

به گفته یکی از زندانیان این اردوگاه، وضعیت آنقدر خراب است که زندان وکیل آباد در قیاس با این زندان بهشت محسوب می شود.

در این زندان دارو و درمان و حتی مسکن معمولی برای زندانیانی که بیمار می شوند، وجود ندارد.

بین زندانیان چنین شایع است که گویا روح پلید اسدالله لاجوردی در این زندان که فاقد انسانیت است پرسه میزند.

 لاجوردی که بود

اسدالله لاجوردی یکی از منفورترین چهره‌های ترور جمهوری اسلامی بود که به نام جلاد اوین در بین زندانیان معروف بود.

اسدالله لاجوردی، قبل از انقلاب  در ترور حسنعلی منصور، نخست‌وزیر ایران در سال ۱۳۴۳ نقشی را بر عهده داشت. پس از ترور بازداشت شد و نهایتاً به تحمل ۱۸ ماه حبس محکوم شد.

پس از آزادی ضمن اشتغال به فروش روسری، دستمال و لباس در بازار تهران، به شکل مخفی فعالیت‌های اعتراضی علیه حکومت پهلوی را ادامه داد.

 لاجوردی در اردیبهشت ۱۳۴۹ به اتهام حمله به هواپیمایی ال عال، پس از برگزاری مسابقه فوتبال میان تیم ملی فوتبال ایران و تیم ملی فوتبال اسرائیل بازداشت شد. وی پس از محاکمه به ۱۸ سال حبس  محکوم گردید.

پس از انقلاب

لاجوردی در کنار مهدی عراقی و اسلامی از مسئولان انتظامات کمیته استقبال از روح‌الله خمینی بودند. در جریان رسیدگی به پرونده گروه فرقان او از ۲۰ شهریور ۱۳۵۹ با نظر آیت‌الله بهشتی دادستان انقلاب تهران شد.

پس از مدتی او به چهره اصلی برخورد با گروه‌های مخالف تبدیل شد. وی در زمان زندان خود، با گروه‌های چپ کمونیست و سازمان مجاهدین خلق اختلاف داشت و در ایام آخر زندان مشکلاتش با مجاهدین تشدید شده و به درگیری کشیده شده بود.

در دی ۱۳۶۳ او توسط شورای عالی قضایی از تمامی مناصب برکنار شد و تا زمان مرگ خمینی هیچ پست دولتی نداشت.

در سال ۱۳۶۸ لاجوردی دوباره به مدیریت زندان‌ها برگشت و ریاست سازمان زندان‌ها را تا اسفند ۱۳۷۶ بر عهده داشت .

هنگامی که گزارش هادی خامنه‌ای به عنوان نماینده آیت‌الله خمینی در مورد وقایع زندانهای گروهکها به وی می‌رسد، دستور عزل لاجوردی صادر می‌شود؛ ولی چند روز بعد دوباره با پادرمیانی طرفداران لاجوردی وی به سمت خود بازمی‌گردد.

محمد توسلی با ذکر این مسئله که لاجوردی دیدگاه مثبت خود را نسبت به نهضت آزادی در چند مورد بیان داشته‌است معتقد است رفتار لاجوردی در قبال زندانیان مجاهدین خلق ریشه در رفتارهای غیرانسانی مجاهدین نسبت به زندانیان مذهبی در دوران قبل از انقلاب دارد.

در عملیات ۱۹ بهمن ۱۳۶۰ که به کشته شدن موسی خیابانی و تعدادی از اعضای یکی از خانه‌های تیمی مرکزی سازمان منجر شد، اسدالله لاجوردی که برای اعلام خبر پیروزی عملیات در تلویزیون ظاهر شده بود، فرزند خردسال مسعود رجوی را در آغوش گرفته بود.

 به استناد خاطرات رفسنجانی، عزل لاجوردی  به علت فشارهای حسینعلی منتظری و سید مهدی هاشمی بوده است.

کشته شدن لاجوردی

اسذالله لاجوردی در ۱ شهریور ۱۳۷۷ در محل کسب خود در بازار تهران، توسط دو نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق به نام‌های علی‌اکبر اکبری ده‌بالایی و علی‌اصغر غضنفرنژاد جلودار کشته شد.

نگاهی به زندان اوین

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy