تجمع حواله‌داران ایران‌ خودرو، بهمن موتور و سایپا مقابل دادسرای عمومی

83

صبح امروز ۱۵دی ۹۷ تعداد زیادی از حواله‌داران ایران‌ خودرو، سایپا، بهمن موتور، و سایپا سیتروئن مقابل دادسرای عمومی تهران تجمع کردند

این تجمع در اعتراض به گرانی قیمت‌های اعلام شده و تاخیر در صدور دعوت‌نامه‌ها انجام شده است یکی از تجمع کنندگان مینویسد.

با سلام و احترام

اینجانب در مورخ ۲۰ تیرماه ۱۳۹۷ در راستای حمایت از تولید ملی نسبت به ثبت نام در طرح های پیش فروش عادی شرکت سایپا با موعد تحویل هفته چهارم آبان سال جاری اقدام نمودم.

متاسفانه علی رغم پرداخت ودیعه و گذشت چندین ماه از موعد تحویل مندرج در قرارداد، شرکت سایپا به بهانه های مختلف از تحویل خودرو به خریداران اجتناب نموده است.

علاوه بر عدم پایبندی شرکت به تعهدات خود در تحویل به موقع خودروها که باعث ضرر و زیان خریداران گردیده، با افزایش یافتن قیمت های اعلامی از سوی شرکت از دی ماه سال جاری (یعنی بعد از موعد مقرر تحویل خودروها مطابق قرارداد)، پاسخ های ضد و نقیض کارکنان امور مشتریان و نمایندگی های شرکت در خصوص قیمت نهایی خودروها در زمان ارسال دعوت نامه و عدم شفافیت مسئولین امر، موجب آشفتگی و نگرانی فزاینده خیل کثیری از ثبت نام کنندگان طرح های پیش فروش غیر قطعی گردیده است.

لازم به ذکر است مطابق ماده ۴ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو که در سال ۱۳۹۵ توسط هیئت وزیران تصویب شده و در وبسایت رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت قابل دسترسی است، خودروساز در پیش فروش عادی موظف به تحویل خودرو با قیمت زمان تحویل مندرج در قرارداد می باشد.

طبق آیین نامه مذکور به هر گونه تاخیر در تحویل خودرو از موعد مقرر جریمه تاخیر تعلق می گیرد و قیمت نهایی هر خودرو برابر با قیمت رسمی اعلام شده در موعد تحویل مندرج در قرارداد است، نه موعد تحویل نهایی.

این قانون به درستی و با زیرکی از احتکار خودرو توسط خودروساز و خودداری از تحویل آن در موعد مقرر با هدف افزایش قیمت ها و تحویل آن با قیمت جدید ممانعت به عمل می آورد.

استدعای اینجانب، حمایت از قشر مظلوم جامعه است.

علاوه بر بلوکه شدن مبلغ عظیمی از سرمایه خریداران که پیش از التهابات اقتصادی اخیر در اختیار شرکت سایپا قرار گرفته بود، و عدم پایبندی شرکت به تحویل به موقع خودروها به خریداران، اینک عدم شفافیت در خصوص قیمت نهایی خودروها و زمزمه هایی از ارسال دعوت نامه با قیمت جدید برای خودروهای سررسید شده (که این قیمت های جدید بعد از موعد تحویل مندرج در قراردادها یعنی در دی ماه تصویب و اعلام شده) بار دیگر موجبات پریشانی بیش از پیش خریداران در این اوضاع نابسامان اقتصادی و فشارهای معیشتی از سوی شرکت مذبور فراهم آمده است.

خواهشمندیم در حمایت از مظلوم به پا خیزید که امیرالمومنان فرموده اند: «کُونوا لِلظّالِمِ خَصْماً وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْناً».

درخواست ما از شرکت سایپا ارسال هر چه سریعتر دعوت نامه های سررسید شده با قیمت مصوب در موعد تحویل مندرج در قرارداد و پایان دادن به هرج و مرج و عدم شفافیتی است که تا کنون در برخورد با خریداران به کار گرفته است.

با تشکر از طرف جمعی از خریداران سایپا

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy