نوبخت: فصل فرار کردن نیست وزیر بهداشت باید آشی که پخته‌ را عمل بیاورد

106
نوبخت: فصل فرار کردن نیست وزیر بهداشت باید آشی که پخته‌ را عمل بیاورد
نوبخت: فصل فرار کردن نیست وزیر بهداشت باید آشی که پخته‌ را عمل بیاورد

روحانی استعفای وزیر بهداشت قاضی زاده هاشمی را پذیرفت و سعید نمکی جانشین او شد. وزیر بهداشت سابق در آخرین جلسه شورای معاونین گفته بود:

۳۵ هزار میلیارد تومان صرف موسسات مالی و اعتباری فاسد کردند ولی سازمان برنامه و بودجه برای طرح تحول سلامت فقط ۱۶ هزار میلیارد داد، آن هم با چه منّتی!

قاضی‌زاده ، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دلیل «کاهش بودجه» استعفای خود را تقدیم رئیس جمهوری اسلامی کرده. محمود واعظی سخنگوی دولت تلویحاً پذیرفت که وزارت بهداشت به بودجه بیشتری نیاز دارد.

اما محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه که بودجه سال ۹۸ را در شرایط تحریم تنظیم کرده، وزیر بهداشت را به زیاده‌خواهی متهم کرد و گفت که او همیشه مشکلات را به گردن دیگران می‌اندازد.

چهارشنبه ۱۲ دی، محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه با لحنی که از عصبانیت نشان داشت در واکنش به استعفای وزیر بهداشت گفت:

«مدتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مورد خطاب بود.

اصلاً آن سازمان بیمه سلامت هم کنده شد و به وزارت بهداشت برده شد.

اگر می‌خواهید سازمان برنامه و بودجه را هم بکنیم و ببریم آنجا بگذاریم؟ می‌خواهید ما هم مستعفی شویم. اینها که مشکل کشور را حل نمی‌کند.»

سپس نوبخت در ادامه این سخنان با اشاره به تجمع چهارشنبه ۱۲ دی بازنشستگان کشوری و لشکری مقابل مجلس شورای اسلامی گفت:

«بنده هم می‌توانم در جمع بازنشستگان شرکت کنم و بگویم پول به شما داده نشده و با دستمالی اشکم را هم پاک کنم.

این که مشکلی را حل نمی‌کند.»

برخی از نمایندگان مجلس وزیر مستعفی بهداشت را متهم کرده‌اند که در وزارت بهداشت قانون را رعایت نمی‌کند و به همین سبب به بودجه بیشتری نیاز دارد.

علی نوبخت حقیقی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفته است که ۳۵ تن از نمایندگان به همین خاطر طرح استیضاح قاضی‌زاده هاشمی را امضاء کرده بودند:

«فرار رو به جلوی ایشان به همین علت است.

امروز فصل فرار کردن نیست.

وزیر بهداشت باید باشد و آشی که پخته‌اند را عمل بیاورد.»

قاضی‌زاده هاشمی که از حمایت برخی مراجع شیعه در قم برخوردار است سال گذشته، قبل از تأیید صلاحیتش در مجلس شورای اسلامی گفته بود:

«مشکل ما مشکل کل دولت و کل نظام است و آن هم بحث‌های اقتصادی است و اگر بخواهیم لایه‌ای را کنار زده و عمیق‌تر نگاه کنیم، مشکل عمده همکاری، همدلی و همراهی است.»

علاوه بر تأمین دارو در شرایط تحریم، پرداخت دستمزد پزشکان و پیراپزشکان از مهم‌ترین چالش‌های وزارت بهداشت در شرایط تحریم است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajanc