تمرینات ورزشی می‌‎تواند به اندازه داروهای کاهش فشار خون موثر باشد

32
تمرینات ورزشی می‌‎تواند به اندازه داروهای کاهش فشار خون موثر باشد
تمرینات ورزشی می‌‎تواند به اندازه داروهای کاهش فشار خون موثر باشد

یک مطالعه پزشکی جدید نشان داد که روی آوردن به تمرینات ورزشی می‌‎تواند به اندازه داروهای کاهش فشار خون موثر بوده و فشار خود را بکاهد. پژوهشگران داده‌های مربوط به ۴۰۰ نفر را مورد بررسی قرار دادند که به صورت تصادفی آثار داروهای فشار خون و تمرینات ورزشی را ارزیابی و مقایسه کرده‌اند. این بررسی‌ها نشان داد داروهای کاهش فشار و تمرینات ورزشی توانسته‌اند به مقدار ۹ میلی‌متر جیوه فشار خون را در بیمارانی که از این مشکل رنج می‌برند، کاسته‌اند.

حسین ناجی، پژوهشگر ارشد سیاست‌های سلامتی در دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن که سرپرستی این گروه تحقیقاتی را بر عهده داشت، گفت: «به نظر می‌رسد تمرین‌های ورزشی به مانند داروهای کاهنده فشار خون که استفاده از آنها در میان افرادی که این مشکل را دارند، شایع است، فشار خون را بکاهند.»

حسین ناجی و همکارانش به شکل تصادفی نتایج داروهای کاهنده فشار خون در ۱۹۴ بیمار و نتایج تمرینات ورزشی در ۱۹۷ بیمار را مورد مطالعه قرار دادند.

بررسی این داده‌ها نشان داد که داروها تاثیر بیشتری روی کاهش فشار خون انقباضی که در بررسی فشار خون با عدد بالاتر نشان داده می‌شود، دارند. این رقم بیانگر فشار روی دیواره عروق خونی هنگام پمپاژ خون از سوی قلب را نشان می‌دهد.

ناجی و همکارانش با تمرکز روی گروهی از بیماران که فشار خون بالاتر از ۱۴۰ در رقم بالاتر دارند، متوجه شدند که تمرینات ورزشی در این افراد می‌تواند کاهشی به مقدار ۸٫۹۶ میلی‌متر جیوه در پی داشته باشد.

به گفته این گروه تحقیقاتی آنها انواع مختلفی از تمرینات ورزشی را مورد بررسی قرار داده و متوجه شده‌اند که ساده‌ترین تمرینات ورزشی نیز می‌توانند در کاهش فشار خون موثر باشند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy