دونالد ترامپ: راه دستیابی به توافق تجاری میان دو کشور هموارتر شده است

18
دونالد ترامپ: راه دستیابی به توافق تجاری میان دو کشور هموارتر شده است
دونالد ترامپ: راه دستیابی به توافق تجاری میان دو کشور هموارتر شده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز شنبه ۸ دی در توییتر نوشت که «مکالمه تلفنی طولانی و بسیار خوبی» با همتای چینی خود داشته و راه دستیابی به توافق تجاری میان دو کشور هموارتر شده است.

آمریکا و چین بیشتر سال ۲۰۱۸ را به جنگ تجاری با یکدیگر گذراندند که این امر بر بازار جهانی تاثیرات خود را آشکار ساخته است. دو کشور بزرگ‌ترین قدرت‌های اقتصادی جهان محسوب می‌شوند و سالانه به تجارت میلیاردها دلار کالا و خدمات با یکدیگر می‌پردازند که اکنون افزایش تعرفه‌ها این روند را مخدوش کرده است.

ترامپ و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، چندی پیش برای آتش‌بس تجاری به توافق رسیدند تا از آغاز ماه دسامبر برای مدت ۹۰ روز تعرفه بیشتری وضع نشود. در عین حال مقرر شده است که طرفین همچنان به مذاکرات خود برای دستیابی به توافق تجاری و پایان تنش‌ها ادامه دهند.

آقای ترامپ در توییتر عنوان کرد: «هم‌اکنون مکالمه‌ای طولانی و بسیار خوب با رئیس جمهوری چین داشتم. تلاش‌ها برای دستیابی به توافق به خوبی پیش می‌رود.»

وی افزود: «اگر چنین توافقی به دست آید، بسیار جامع خواهد بود و همه موضوعات، حوزه‌ها و مسائل مورد مناقشه را دربرمی‌گیرد. پیشرفت بزرگی حاصل آمده است.»رسانه‌های دولتی چین نیز گزارشی از مکالمه تلفنی دونالد ترامپ و شی چین پینگ را پوشش دادند و از قول رئیس جمهوری چین نوشتند که هیات‌هایی از هر دو کشور برای اجرای توافقی که با ترامپ به دست آمده است، همکاری می‌کنند.

بر اساس گزارش این رسانه‌ها، رئیس جمهوری چین گفته که امیدوار است هر دو گروه به سختی تلاش کنند تا هر چه سریع‌تر به توافقی که هم به سود دو کشور است و هم به سود جهان، دست یابند.

واشینگتن پیش از این اعلام کرده بود اول مارس واپسین مهلتی‌ست که برای مذاکرات تجاری بین طرف‌ها تعیین شده و اگر توافقی حاصل نشود، ایالات متحده تعرفه‌های تازه را اجرایی خواهد کرد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy