آلمان از اول ژانویه باز هم از کرسی غیردائم شورای امنیت برخوردار خواهد شد

24
آلمان از اول ژانویه باز هم از کرسی غیردائم شورای امنیت برخوردار خواهد شد
آلمان از اول ژانویه باز هم از کرسی غیردائم شورای امنیت برخوردار خواهد شد

آلمان از اول ژانویه باز هم از کرسی غیردائم شورای امنیت برخوردار خواهد شد. این ششمین بار است که این کشور برای دو سال این کرسی را در قوی‌ترین نهاد سازمان ملل متحد به دست می‌آورد.

آلمان که سال‌هاست برای کسب کرسی دائمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد تلاش میکند، از اول ژانویه ۲۰۱۹ برای ششمین مرتبه عضو غیردائم این شورا می‌شود.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به برخی پرسش‌های مطرح در این زمینه پاسخ داده است. نخستین پرسش این است که چرا آلمان در شورای امنیت مسئولیت می‌پذیرد؟

شورای امنیت در زمینه سیاست امنیتی جهان نقش عمده‌ای ایفا می‌کند و با ۱۵ عضو خود به طور مرتب با منازعات بین‌المللی درگیر است. تصمیم‌های این شورا برای همه کشورهای عضو سازمان ملل الزامی است. شورا می‌تواند تحریم‌ کند، مأموریت‌هایی برای صلح‌بانی تنظیم کند یا تصمیم به اعزام نیروهای نظامی بگیرد. بنا بر این آلمان به سبب جایگاهی که در تعیین دیپلماسی بحران‌های بین‌المللی دارد به عنوان عضو شورای امنیت می‌تواند نقش حائز اهمیتی در این زمینه داشته باشد.

پرسش دوم ترکیب شورای امنیت است. آمریکا، چین، روسیه، فرانسه و بریتانیا پنج عضو دائم شورای امنیت‌ هستند و از حق وتو برخوردارند. شورا علاوه بر این ۱۰ عضو انتخابی دیگر هم دارد که اعضای غیردائم هستند. این اعضا از سوی مجمع عمومی سازمان ملل برای دوره‌ای دوساله انتخاب می‌شوند که از اول ژانویه آغاز می‌شود. مجمع عمومی هر ساله پنج عضو جدید انتخاب و جایگزین اعضای قدیمی‌تری می‌کند که دوره عضویت آن‌ها در ۳۱ دسامبر به پایان می‌رسد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy