تلاش همه جانبه برای پوشاندن و در بردن عامل اصلی کشته شدن دانشجویان

87
تلاش همه جانبه برای پوشاندن و در بردن عامل اصلی جان باختن دانشجویان
تلاش همه جانبه برای پوشاندن و در بردن عامل اصلی جان باختن دانشجویان
واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان مرکز علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در روز چهارم دی و کشته شدن دانشجویان ، انعکاس وسیعی در شبکه‌های اجتماعی و مردمی داشت.
بالاخص این‌که حادثه کشته شدن دانشجویان یک هفته بعد از فاجعه آتش‌سوزی مدرسه در زاهدان و کشته شدن دلخراش ۴دانش‌آموز خردسال به‌وقوع پیوست و باعث شد فضای اجتماعی بیش‌از‌پیش نسبت به‌ علت تداوم چنین حوادثی حساس شده و نفرت عمومی نسبت به عامل اصلی این رخدادها که همان حاکمیت رژیم آخوندی باشد سمت و سو پیدا کند.
از اینرو رژیم برای انحراف اذهان سریع دست‌به‌کار شد تا با پخش فیلمهای خبری از محل حادثه و شرح چندبارهٔ واقعه، ابعاد فاجعه را در اذهان عادی کند.
بالاخص این‌که ولی‌فقیه هم سراسیمه پیام تسلیتی فرستاد که در آن هیچ اشاره‌ای به استمرار این فجایع  نشده بود.
در همان لحظات اول خواست ماجرا را روی سکته راننده سرشکن کند که به فاصله کوتاهی از چند جهت تکذیب شد.
دستگاه سرکوب هم دست‌به‌کار شد و در اولین اقدام حکومتی پس از این سانحه نیروهای ضدشورش به دانشگاه اعزام شدند.
قضاییه از «بازداشت ۲نفر در ارتباط با تصادف مرگبار اتوبوس دانشگاه آزاد اسلامی و احضار ۲تن از مسئولان دانشگاه علوم و تحقیقات به دادستانی» خبر داد.
اینها همه نیرنگ‌هایی بود تا از پاسخ به پرسش‌های اصلی در رابطه با این حادثه شانه خالی کند از جمله این پرسش که چرا دانشگاه آزاد با چپاول میلیاردی از دانشجویان از یک ناوگان اسقاطی برای حمل‌ونقل دانشجویان استفاده می‌کرده است؟
به چه علت باید روزانه شاهد حوادث جانگداز و ضایعات انسانی تأسف‌بار باشیم.
از تصادفات جاده‌ای تا آتش‌سوزی، ‌از ساختمان پلاسکو در تهران گرفته تا مدرسه ابتدایی شین‌آباد در پیرانشهر، از آتش‌سوزی مدرسه زاهدان تا حادثه سقوط اتوبوس حامل دانشجویان شریف در سال ۷۶ و تصادف اتوبوس دانشجویان قزوین در اردیبهشت سال ۹۵ و دهها حادثه قابل پیشگیری دیگر و از جمله همین تصادف اخیر.
اما چهرهٔ اصلی فاجعه در پرتو اظهارات مردم از یک‌سو و بر اثر جنگهای جناحی از سوی دیگر کم‌کم برملا شد.
بر اساس آنچه که در ظرف همین مدت کوتاه فاش شده،‌ روشن شده است که دانشجویان پیش از این نسبت به خطر استفاده از اتوبوسهای اسقاطی برای حمل‌و‌نقل دانشجویان در جاده کوهستانی خطرناک هشدار داده بودند.
مدیر‌عامل ستاد معاینه فنی خودرو شهر تهران در گفتگو با  فارس در فردای این سانحه فاش کرد که اتوبوس واژگون‌شده ۶سال پیش از رده خارج شده بود.
سید نواب حسینی‌منش گفت:‌ «اتوبوس چپ‌شده معاینه فنی نداشت و این وسیله نقلیه ۶سال پیش از رده خارج شده بود».
وی افزود: «اتوبوس مورد نظر برای اسلامشهر و رباط کریم بوده و متأسفانه فاقد معاینه فنی بوده است.
با توجه به معضل نوسازی ناوگان امسال هم ما گفتیم اگر خودروی فرسوده‌ای بتواند معاینه فنی اخذ کند اجازه فعالیت دارد.
۲ تا ۳هفته پیش معاینه فنی این اتوبوس مرگبار به اتمام رسیده بود و برای دریافت معاینه مراجعه نکرده بود.
اما با این حال این ماشین به‌کار گرفته شد و کاملاً این خودرو فرسوده بود».
رئیس سابق این دانشگاه در گفتگو با ایلنا میگوید: «باور کنید من پیش‌بینی کرده بودم که ممکن است روزی این اتوبوس‌ها به‌خاطر نقص فنی از بالای دره‌های خطرناک واحد علوم و تحقیقات به پایین سقوط کنند».
یکی از دانشجویان میگوید: «همه این اتوبوس و لاستیکهای فرسوده‌اش را ببینید.
همین وضعیت همه اتوبوسهای دانشگاه را شامل می‌شود.
مسیرها گارد ریل ندارند.
وقتی کوه را می‌تراشند و دانشگاه می‌سازند همین می‌شود».
یک دانشجوی دیگر گفت: «جاده منتهی به دانشگاه مارپیچ و تا بالا گارد ریل و حفاظ ندارد».
رسانه‌های حکومتی در جنگ جناحی فاش کردند که حمل‌ونقل دانشجویان قرار بوده با تله‌کابین صورت بگیرد اما این پروژه به‌دلیل رقابت باندهای غارتگر رژیم آخوندی متوقف شده است.
تابستان سال ۱۳۹۵ در حالی که کلیه تجهیزات تکمیل شده و مورد آزمایش قرار گرفته و پیشرفت پروژه به حدود ۸۰درصد رسیده بود و می‌توانست ظرف ۳ماه راه‌اندازی شود و با تغییر مدیریتی دانشگاه آزاد این پروژه متوقف شد و هم‌چنان پس از گذشت ۳۰ماه متوقف است و تجهیزات آن در انبار دانشگاه رها شده است.
دانشگاه آزاد که توسط خامنه‌ای از تملک رفسنجانی خارج شده و به حیاط‌خلوت خامنه‌ای ضمیمه شد. این دانشگاه طبق برآوردی در سال ۹۲ بیش از ۳۰۰هزار میلیارد تومان سرمایه داشت.
به اذعان مقامات حکومتی این دانشگاه سالانه ۶هزار میلیارد تومان در آمد از طریق شهریهٔ دانشجویان به کیسه  خامنه‌ای می‌ریزد. و حالا در شرایطی که یک هفته از فوت ۴دانش‌آموز زاهدانی نمی‌گذرد، در اثر چپاول‌های نجومی، تعدادی دانشجو جانشان را از دست داده‌اند، می‌ترسند برملا شدن غارت نجومی بنزین بر آش خشم مردم داغدیده و دانشجویان شود.
از همین‌رو مدیریت دانشگاه بلافاصله اعلام ۲روز تعطیلی کرد تا اولین کانون احتمالی اعتراض را خاموش کرده باشد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy