ورود کاروانی از نیروهای ارتش ترکیه به شمال سوریه

52
ورود کاروانی از نیروهای ارتش ترکیه به شمال سوریه
ورود کاروانی از نیروهای ارتش ترکیه به شمال سوریه

منطقه شمال سوریه به ویژه پس از اعلام دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نیروهای این کشور از سوریه، با تشدید تنش روبرو شد و این منطقه شنبه ۲۲ دسامبر، شاهد ورود کاروانی از نیروهای ارتش ترکیه متشکل از ده‌ها سرباز و بیش از ۵۰ خودروی نظامی بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این کاروان ارتش ترکیه با عبور از گذرگاه الراعی در شمال شرق حلب، به سمت حومه منطقه منبج در خطوط تماس با مناطق تحت کنترل نیروهای شورای نظامی منبج و نیروهای ائتلاف بین‌الملل، به حرکت در آمد.

دیدبان حقوق بشر سوریه آماده باش نظامی نیروهای شورای نظامی منبج برای مقابله با هرگونه عملیات نظامی یا حمله نیروهای ترکیه در منطقه را رصد کرد. این منطقه در غرب رود فرات واقع است.

منابع مختلف از شنیده شدن صدای تیراندازی از سوری گروه‌های وابسته به عملیات «سپر فرات» که از سوی ترکیه پشتیبانی می‌شوند، خبر دادند. به گفته این منابع، این تیراندازی از سوی نیروهای شورای نظامی منبج، پاسخ داده نشد.

شایان ذکر است پس از آن‌که چهارشنبه ترامپ اعلام کرد دو هزار نیروی نظامی آمریکایی مستقر در سوریه از این کشور خارج خواهند شد، نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک به حال آماده باش درآمدند.نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک متحدان آمریکا در نبرد علیه داعش به شمار می‌آمدند. اکثر جنگجویان این ائتلاف را نیروهای یگان‌های حمایت از خلق (کُرد) تشکیل می‌دهند که ترکیه آن‌ها را «تروریست» و وابسته به حزب کارگران کُردستان می‌داند.

فراخوان برای موضعی بین‌المللی به منظور مقابله با ترکیه

روز شنبه الدار خلیل از مسئولان اداره خودگران در شمال سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت، واشینگتن پس از خارج کردن نیروهایش از شمال سوریه، باید عدم وقوع حمله‌ای از سوی ترکیه به منطقه را تضمین کند. او خواستار موضع‌گیری بین‌المللی در این باره شد.

خلیل که یکی از برجسته‌ترین رهبران کُرد و یکی از مهندسان اداره خودگردان به شمار می‌آید، افزود: «هنگامی که آمریکا و کشورهای دیگر این‌جا باشند، باید به تعهدات خود وفادار بمانند. آن‌ها حتی در صورت خروج، می‌تواند قطع‌نامه‌ای بین‌الملی صادر کنند. وظیفه آن‌ها ندادن فرصتی برای هرگونه حمله به این مناطق و متوقف کردن تهدیدهای ترکیه است».

الدار خلیل گفت: «هنگامی که آمریکا خارج می‌شود، گویا به ترکیه می‌گوید اکنون می‌توانی حمله کنی. حضور آمریکا این‌جا بدان معنی است که ترکیه نمی‌تواند حمله کند زیرا نمی‌خواهد با آمریکایی‌‎ها درگیر شود».

یگان‌های حمایت از خلق (کُرد) بیم آن دارد ترکیه تهدید خود را اجرایی کرده و به مناطق‌شان حمله کند. البته رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه جمعه اعلام کرده بود عملیات ترکیه به شرق فرات به تعویق می‌افتد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy