روایت کودکانه از سوختن مدرسه اسوه زاهدان همه کتابامونم سوخت اونام سوختن

115

روایتی کودکانه و دردناک از سوختن مدرسه اسوه زاهدان: کتابامون سوخت خواهرمو نتونستن نجات بدن…

در حادثه آتش سوزی پیش دبستانی و دبستان دخترانه اسوه زاهدان در روز سه شنبه ۲۷ آذرماه چهار دختربچه جان خود را از دست دادند.

حادثه آتش‌سوزی زاهدان از زبان پدر صبا عربی:

دخترم و دوستش درآغوش هم سوختند.

صبا آلرژی داشت و گفت چراغ نفتی کلاس نفسم را می‌گیرد.

وقتی کلاس آتش گرفت معلم‌شان فرار کرد و دیگر کسی او را ندید!

وقتی نماینده‌مان فکر همه چیز است الا درد مردم کجا شکایتت ببریم؟

مرتضی عربی پیشکسوت کشتی زاهدان که در آتش سوزی سوختن مدرسه اسوه حسنه زاهدان دختر ۷ ساله اش صبا عربی را از دست داد:

یکی از همکلاسی‌های دخترم که از این حادثه زنده بیرون آمد برایم تعریف کرد و گفت”چراغ نفتی روشن بود،در همان حال خانم معلم نفت آورد داخل چراغ بریزد اما به محض ریختن نفت چراغ گر گرفت و ترکید.

معلم جوان فورا از مهلکه فرار می‌کند و جان خودش را نجات می‌دهد و اصلا هیچ‌کاری برای نجات بچه‌ها انجام نمی دهد.

دیگر هم هیچکس او را ندید حتی در مراسم تشییع!

۷ دختر داخل اتاقی که هیچ پنجره ای نداشت گیر می‌کنند، درب خروج هم بقدری باریک بود که ۲ نفر کنار هم نمی‌توانستند خارج شوند، چراغ نفتی هم جلوی درب داخل اتاق بود که آتش گرفت.

به همین خاطر خروج از اتاق خیلی سخت شده بود، ۳ نفر از بچه‌ها به هر شکل ممکن سریعا فرار می‌کنند اما ۴ نفر داخل اتاق می‌مانند، موکت هم کف اتاق بوده که فورا آتش می‌گیرد.

بطوری‌که این طفلان معصوم دیگر نمی‌توانند خارج شوند، از ترس به انتهای اتاق برمی‌گردند و زنده در آتش می سوزند.

علی مطهری گفت: «آموزش و پرورش در مسئله مدرسه اسوه زاهدان مقصر است، زیرا در حادثه شین‌آباد تصریح کردند که از این به بعد بخاری‌های نفتی در مدارس استفاده نکنند و متأسفانه این اتفاق افتاد».

پیش‌تر محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش گفت با بودجه کنونی حذف بخاری از مدارس هشت سال طول خواهد کشید.

به دنبال وقوع آتش‌سوزی مدرسه اسوه حسنه در زاهدان و مرگ چهار کودک، بیش از ۶۰۰ نفر از معلمان کشور با امضای بیانیه‌ای مشترک، به حادثه آتش‌سوزی مدرسه در زاهدان انتقاد کردند آنها در این بیانیه نوشته‌اند:

«در کنار ظلمی که به معلمان با سرکوب معیشت و منزلت رفته است از حقوق دانش آموزان می‌گوییم؛ از فقدان کیفیت در آموزش از مدارس ناایمن و غیراستاندارد که جان معلمان و دانش آموزان را تهدید می‌کنند.

آن آتشی که از شین آباد تا زاهدان امروز جان عزیزان ما را می‌سوزاند محصول سال‌ها بی‌توجهی به امر آموزش توسط همین جناح‌های قدرت است که نوبتی قدرت را در دست می‌گیرند؛ نتیجه عملکرد کسانی که صد در صد مراکز پیش دبستانی را خصوصی کرده‌اند و می‌کوشند سیاست‌های ضد آموزشی و پولی‌سازی خود را بر باقیمانده عرصه آموزش عمومی تسری دهند.»

این معلمان ایران خواهان محاکمه عاملان اصلی این فاجعه شده‌اند و از تشکل‌های صنفی معلمان و سازمان‌های حامی حقوق کودکان خواسته‌آند باتوجه به ناایمن بودن بیش از نیمی از مدارس کشور، در مقابل این فاجعه سکوت نکنند و به این وضعیت اسفناک اعتراض کنند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy