ایران – کشف بزرگ‌ترین محموله قاچاق سوخت درهرمزگان

74
کشف بزرگ‌ترین محموله قاچاق سوخت در ایران ۲۸۷ میلیون لیتر در هرمزگان

“بزرگ‌ترین” محموله قاچاق سوخت در ایران صبح چهارشنبه کشف شد. با کشف این محموله ۲۸۷میلیون لیتری ۱۲نفر دستگیر شدند.

 انتظامی استان هرمزگان، صبح چهارشنبه ۲۸ آذر،‌ گفت: «در اواخر سال گذشته خبری تحت عنوان قاچاق گسترده فرآورده‌های نفتی پالایشگاهی به پلیس آگاهی این فرماندهی واصل شد.»

وی گفت: «با پیگیری‌ها مشخص شد افرادی به‌صورت سازمان‌یافته با بارنامه‌های جعلی اقدام به خرید گسترده محصولات نفتی استان هرمزگان و استان هم‌جوار کرده‌اند و پس از دپوی مواد نفتی خریداری‌شده در انبار، به نام شرکتی که وجود فیزیکی ندارد، سوخت یارانه‌ای را تحت عنوان فرآورده‌های دیگری به داخل اسکله شهید رجایی منتقل و در داخل مخازن اجاره‌ای نگهداری و با کشتی از کشور خارج می‌کنند.»

این مقام انتظامی با بیان این‌که در طول اقدامات این شرکت، “۲۸۷ میلیون لیتر مواد نفتی یارانه‌ای به‌صورت قاچاق از کشور خارج شده است،” گفت: «روز ۲۶ آذر سال جاری با دستگیری متهمین اصلی شامل مالک و اعضای هیئت‌مدیره شرکت در تهران، مجموعأ ۱۲ نفر در این خصوص دستگیرشدند.»

عزیزالله ملکی روز چهارشنبه به ایرنا گفت: در اواخر سال گذشته خبری مبنی بر قاچاق گسترده فرآورده های نفتی از یک شرکت جعلی سازمان یافته به پلیس آگاهی هرمزگان ارسال شد که با توجه به اهمیت موضوع، مراتب به صورت ویژه در دستور کار پلیس قرار گرفت.

تعداد هفت نفر از افراد مرتبط را در اردیبهشت سالجاری دستگیر کردند که در اعتراف ها و بازرسی هایی که از شرکت صورت گرفت، بارنامه های جعلی کشف و کشتی بارگیری شده توقیف شد.

وی اضافه کرد: نمونه های موجود در آن کشتی به آزمایشگاه ارسال شد که پس از دریافت جواب مشخص شد نمونه های موجود با بارنامه هایی که ارایه داده اند، مغایرت داشته است که در مرحله نخست ۱۷ میلیون لیتر سوخت قاچاق احراز و بخشی از آن ضبط شد.

فرمانده انتظامی هرمزگان ادامه داد: طبق پیگیری و بررسی های تخصصی از اسناد و مدارک، مشخص شد این شرکت جعلی که بایستی محصولات درج شده در پرونده بهره برداری خود را صادر می کرد، فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور را به صورت غیرمجاز خریداری و با استفاده از فاکتورهای جعلی، استفاده مکرر از یک فاکتور و انواع شیوه های جعلی با تبانی و پرداخت رشوه از سال ۹۴ تاکنون ۲۸۷میلیون لیتر مواد نفتی یارانه ای را به صورت قاچاق از کشور خارج و ضربه مهلک اقتصادی به کشور وارد کرده است.

سردار ملکی ادامه داد: در ۲۶ آذرماه جاری نیز چهار نفر از متهمان اصلی مربوط به پرونده شامل مالک و اعضای هیات مدیره شرکت در تهران دستیگر شدند و در این راستا ۲۸ جلد پرونده تشکیل شد.

وی گفت: در مجموع ۱۲ نفر در خصوص این پرونده دستیگر و به همراه مواد نفتی کشف شده به مراجع قضایی ارسال و در حال رسیدگی است.

از ابتدای سالجاری تاکنون نیز در مجموع ۲۴ میلیون لیتر سوخت قاچاق در هرمزگان کشف و در این راستا ۲ هزار خودرو نیز توقیف شده است که ۱۷میلیون لیتر از این مواد کشف شده مربوط به پرونده یاد شده است.

پ ن: این پاسدار فکر میکند کشف جدید کرده وگرنه پیش از این ابعاد قابل توجهی از قاچاق سازمان یافته سوخت لو رفت بود.

ضمنا حالا همه اینه که پیدا میشه تهش توی جیب کی میره، سلطان سکه وقتی اعدام شد سکه هاش به جیب کی ریخت.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy