وزارت خارجه فرانسه خواستار شفاف‌سازی در مورد مرگ وحید صیادی نصیری شد

48
وزارت خارجه فرانسه خواستار شفاف‌سازی در مورد مرگ وحید صیادی نصیری شد
وزارت خارجه فرانسه خواستار شفاف‌سازی در مورد مرگ وحید صیادی نصیری شد

وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه ۲۶ آذر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با بهت و حیرت از خبر مرگ وحید صیادی نصیری در زندان با خبر شديم که به دلیل فعالیت سیاسی زندانی شده بود».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بخش دیگری از بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده که او از روز ۲۱ مهرماه و در اعتراض به «شرایط بازداشت و بی‌اعتنايی به حقوق‌اش» دست به اعتصاب غذا زده بود.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده که مرگ وحید صیادی نصیری همزمان با «تشدید آزار مدافعان حقوق بشر در ایران روی می‌دهد».

وزارت امور خارجه آمریکا هم پیشتر در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از مرگ وحید صیادی نصیری در زندان قم، نقض حقوق بشر در ایران را به شدت محکوم کرد.

در بیانیه رابرت پالدینو ، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: «ما عمیقا از شنیدن گزارش‌ها مبنی بر مرگ بی رحمانه آقای وحید صیادی نصیری، یک فعال حقوق بشر که رژیم ایران خودسرانه وی را بازداشت کرده، و وی در زندان فوت کرده است، متاسفیم.»

این بیانیه افزوده است: «آقای صیادی نصیری دست به اعتصاب غذا زد تا نسبت به دستگیری خودسرانه و بازداشتش در قم، جایی که دسترسی به مشاوره حقوقی نداشت، در شرایط غیر انسانی نگه داشته شده بود، و به جرم های واهی امنیت ملی مانند “توهین به رهبری” متهم شده بود، اعتراض کند.

آقای صیادی نصیری بی آن که صدایش به دنیای بیرون برسد در زندان رنج کشید و او تنها یکی از بسیار زندانیانی است که ناعادلانه در چنگال امیال رژیم ایران هستند.»

به گفته خانواده وحید صیادی نصیری، اتهامات او «توهین به مقدسات، توهین به رهبر جمهوری اسلامی ایران و تبلیغ علیه نظام» بود که عمدتا از رهگذر فعالیت‌هایش در شبکه‌های مجازی به ویژه فیسبوک برایش رقم خورد.

در بیانیه رابرت پالدینو تصریح شده است: «ایالات متحده به شدیدترین لحن ممکن رژیم ایران را بخاطر نقض های فاحش و روزافزون حقوق بشرش محکوم می‌کند. ما می‌خواهیم که این رژیم دست از قرار دادن ایرانیانی که عقایدشان را به طور مسالمت آمیز ابراز می دارند، در معرض شرایط وحشیانه و مرگهای تدریجی بردارد، تمام آنهایی را که ناعادلانه زندانی کرده است؛ مانند دکتر فرهاد میثمی که او نیز در اعتصاب غذا بسر می برد، و نسرین ستوده، آزاد کند. »

وزارت امور خارجه آمریکا پرسیده است: «چند نفر دیگر به خاطر بی اعتنایی رژیم ایران به زندگی و منزلت انسانها جان خود را از دست خواهند داد؟ »

وزارت خارجه آمریکا در پایان این بیانیه نوشته است: «ما مراتب تسلیت صمیمانه خود را به خانواده آقای صیادی نصیری ابراز می کنیم و می خواهیم که رژیم ایران حقوق و احترامی را که مردم ایران شایسته اش هستند، به آنها بدهد.»

آزادی این زندانی سیاسی و عقیدتی فقط چند ماهی به طول کشید و مرداد امسال، اداره اطلاعات شهر قم بار دیگر وی را بازداشت کرد.

این در حالی بود که مسئولان زندان قم روز چهارشنبه ۲۱ آذر در تماس با خانواده وحید صیادی نصیری از درگذشت او خبر دادند.

به گفته الهه صیادی نصیر، خواهر این زندانی، برادرش در روزهای گذشته در اعتراض به وضعیت نگهداری خود در زندان قم و درخواست برای انتقال به زندان اوین اعتصاب غذا کرده بود.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy