تصویب شصت و پنجمین قطعنامه محکومیت نقض حقوق‌ بشر در ایران در مجمع عمومی ملل متحد

43
تصویب شصت و پنجمین قطعنامه محکومیت نقض حقوق‌ بشر در ایران
تصویب شصت و پنجمین قطعنامه محکومیت نقض حقوق‌ بشر در ایران

تصویب قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر ایران در مجمع عمومی ملل متحد برای شصت و پنجمین بار قطعنامه محکومیت نقض حقوق‌ بشر در ایران در مجمع عمومی ملل متحد

مجمع عمومی ملل ‌متحد شصت و پنجمین قطعنامه محکومیت نقض حقوق‌بشر در ایران را تصویب کرد.

قطعنامه مجمع عمومی ملل ‌متحد با ۸۴رأی مثبت به تصویب رسید.

مجمع عمومی ملل ‌متحد در قطعنامه خود از تعداد بالای مجازات اعدام در ایران به‌ویژه اعدام نوجوانان و بازداشتهای خودسرانه و سیستماتیک و شرایط فاجعه‌بار زندانها در ایران ابراز نگرانی کرد.

قطعنامه مجمع عمومی ملل ‌متحد از رژیم ایران خواست در قانون و در عمل، اعدام‌های علنی و شکنجه و سایر رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیر‌آمیز را لغو کند.
یادآوری میشود:

کميته سوم ⁧سازمان ملل⁩ (اجتماعی، بشردوستانه و فرهنگی) در جلسه شامگاه سه‌شنبه ۱۴ نوامبر قطعنامه‌اى عليه حكومت جمهورى اسلامى ايران به خاطر نقض گسترده حقوق بشر در این کشور را با اکثریت آرا تصويب كرد.

اين قطعنامه كه با ۸۳ رای موافق، ۳۰ رای مخالف و ۶۸ رای ممتنع به تصویب رسید به زودى در مجمع عمومی سازمان ملل هم به رای گذاشته خواهد شود.

این قطعنامه به موارد مختلف نقض حقوق بشر در ایران از جمله آمار بالای اعدام‌ها، تبعیض علیه زنان، قومیت‌ها و اقلیت‌های مذهبی  مذهبی و بازداشت‌های خودسرانه را محکوم كرده است.

در این جلسه کشورهای مختلف ضمن محکومیت نقض حقوق بشر در ایران خواهان افزایش فشارها علیه حکومت ایران جهت متقاعد کردن آن به اجرای تعهدات بین‌المللی شدند.

نماينده کانادا كه كشورش قطعنامه وضعیت حقوق بشر در ایران را تهیه كرده در سخنرانى‌اش ضمن ارایه اين قطعنامه گفت: “آمار بالای اعدا‌م‌ها، اعدام نوجوانان و وضعیت حقوق زنان و کودکان در ایران نگران كننده است”.

سفیر پادشاهى عربى سعودى در سازمان ملل متحد، عبدالله المعلمى، در سخنرانی خود گفت كه كشورش از قطعنامه سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر در ایران حمايت مى كند.

المعلمى ضمن محكوم كردن نقض حقوق عرب‌هاى اهواز، گفت “مقامات ايران در حال اجراى پروژه تغيير ساختار جمعيتى منطقه الاهواز و كوچاندن مردم عرب از مناطق سکونت خود در این منطقه كه واقع در شرق و شمال خلیج عربی است، هستند.”

او به طرح امنيتى تصويب شده از سوى شورای عالی امنیت ملی ایران در سال ۲۰۱۶ اشاره كرد كه به پروژه سپاه پاسداران، براى كوچاندن جمعیت عرب اهوازی اشاره شده است.

وی افزود که حكومت ایران مسير رودخانه ها را از مناطق عرب اهواز منحرف كرده و از ایجاد مراکز فرهنگی عربی در مناطق اهواز جلوگيرى کرده است.

المعلمى همچنین تاکید کرد که “جامعه بین‌المللی نبايد اعدام ها توسط رژیم ایران در سال ۱۹۸۸ كه جان ۳۰ هزار زندانی سياسى را گرفته فراموش كند.

وى افزود: “هنوز خانواده‌های قربانیان در انتظار اجراى عدالت بین‌المللی عليه عاملان اين جنايت هستند.”

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy