علیرضا محجوب : تورم درغذا عدد تکان‌دهنده بالای ۵۰را نشان می‌دهد

22
علیرضا محجوب : تورم درغذا عدد تکان‌دهنده بالای ۵۰را نشان می‌دهد
علیرضا محجوب : تورم درغذا عدد تکان‌دهنده بالای ۵۰را نشان می‌دهد
ایلنا، به‌نقل از علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر آمار تکاندهنده‌ای از تورم درغذا از قول محجوب داد و نوشت: «دزفول ۶۰ هزار بیمه‌گذار اصلی دارد، ولی حدود ۲۰۰ هزار نفر باید از خدمات بیمه‌ای و حمایتی بهره‌مند باشند که آمار بالایی است…. در مورد زندگی توده‌های ضعیف و مزدبگیر جامعه، در جلسات غیرعلنی مجلس هم گفتیم که چه حقوق کارگر و چه حقوق مستمری بگیران قابل تطبیق با هزینه نیست.
امروز شاخص نابرابری در اقتصاد به سمت طبقات ثروتمند و دارا گردش می‌کند و این از نظر اجتماعی خبر بد و مأیوس‌ کننده‌ای است؛ همه باید عدالت را بپذیریم، صدقه و کمک از کسی نمی‌خواهیم، فقط می‌گوییم حقوق کارگر و کارمند آن گونه که حقش است باید داده شود».
علیرضا محجوب افزود: «حقوق‌بگیران ما تحت فشار اقتصادی هستند، ولی این فشار یکطرفه است و شامل ثروتمندان نمی‌شود و این تورم برای ما عزا و برای ثروتمندان جشن است.
هیچکس حق ندارد در مورد تورم کوچک‌نمایی کند.
بین تورم عددی و سایر تورم‌ ها تفاوت قائل هستیم؛ آنچه حس می‌شود برای ما معتبر است نه عدد و ارقام.
تورم مؤثر در زندگی کارگران بیداد می‌کند؛ تورم در غذا عدد بالای ۵۰را نشان می‌دهد و این عدد تکان‌دهنده است».
حداقل هزینه خانوار ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار، حداقل دستمزد یک میلیون و صدهزار!
آمارها در ایران نشان می‌دهد که سفره کارگران روزبه‌روز کوچکتر می‌شود، در حالی که حداقل هزینه یک خانواده چهار نفره، ماهانه شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌باشد.
حکومت ضدکارگری حداقل دستمزد برای سال ۹۷را تنها برابر یک میلیون و صد هزار تومان (کمتر از یک ششم این میزان) تعیین کرده است.
حقوق متوسط یک معلم دو میلیون و سیصد هزار تومان و حقوق یک معلم بازنشسته حدود یک میلیون و دویست هزار تومان تعیین شده است.
مرکز آمار ایران متوسط درآمد سال ۱۳۹۶ خانوارهای شهری کشور را ۳۷ میلیون تومان اعلام کرد، که ماهیانه سه میلیون و هشتاد هزار تومان می‌شود.
این بدان معناست که با توجه به خط فقر برابر شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به‌طور متوسط ۱۰۰ درصد خانواده‌های ایرانی زیر خط فقر قرار دارند.
حدود ۵۵ میلیارد دلار در سال، حداقل خرج حفظ قدرت مذهبی جمهوری اسلامی میشود.
از عمده‌ترین دلایل فقر مردم هدر دادن سرمایه‌های ملی ایران برای پروژه‌های اتمی و صدور تروریسم است.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy