روند نزولی قیمت ارز در بازار آزاد تهران برای پنجمین روز متوالی ادامه یافت

26
روند نزولی قیمت ارز در بازار آزاد تهران برای پنجمین روز متوالی ادامه یافت

روند نزولی قیمت ارز در بازار آزاد تهران روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه برای پنجمین روز متوالی ادامه یافت و نرخ دلار آمریکا از مرز روانی ۱۰ هزار تومان فرو ریخت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، تداوم کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر سبب شد تا دارندگان دلارهای خانگی دلارهای خود را به بازار عرضه کنند و بازار آزاد تهران، با تشکیل صف‌های فروش مقابل صرافی‌ها، روبه‌رو شد.

برخی وب‌سایت‌های خبری در ایران، از قرارگرفتن دامنه نوسان قیمت دلار آمریکا در کانال ۹ هزارتومان خبر دادند.

خبرگزاری تسنیم با انتشار گزارشی از تحولات بازار آزاد ارز تهران به نقل از «فعالان بازار» نوشت: «خرید و فروش الان در خیابان فردوسی و در بازار آزاد خیلی کم انجام می‌شود».

این خبرگزاری همچنین از «تشکیل صف‌های طولانی مقابل صرافی‌های بانک‌ها» خبر داد.

تسنیم در این باره نوشت: «علت مراجعه مردم به صرافی‌های دولتی به‌ جای دلال‌ها و صرافی‌های آزاد این است که هم‌اکنون قیمت خرید دلار در صرافی‌های دولتی بالاتر از بازار آزاد است و از همین رو مردم می‌توانند ارزهای خود را با ارائه کارت ملی به این صرافی‌ها با قیمت ۱۰ هزار و ۵۰ تومان بفروشند».

خبرگزاری ایرنا هم در این باره یادآور شده که «صرافی ملی ایران نرخ کف بازار را به ترتیب ۱۰ هزار و ۵۰ تومان برای خرید هر دلار و ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان برای فروش آن در نظر گرفته است».

بر اساس گزارش این خبرگزاری‌ها، قیمت دلار که تا پیش از ظهر حتی تا کمتر از ۱۰ هزار تومان کاهش یافته‌بود، بعدازظهر چهارشنبه به کانال نوسانی بالای ۱۰ هزار تومان بازگشت.

این گزارش ارقام خرید و فروش یورو در این روز را به ترتیب ۱۲ هزار تومان و ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان یادآور شده است.​

خریداران خانگی و غیرحرفه‌ای ارز که در ماه‌های گذشته با هدف کسب سود یا حفظ ارزش دارایی‌های ریالی خود، دلار خریداری کرده بودند، با شکل‌گیری روند کاهش قیمت‌ها حال تبدیل به فروشنده شده‌اند.

عرضه بیشتر و مداخله بانک مرکزی به عنوان بازیگر عمده بازار ارز در هفته‌های گذشته و همچنین اعطای اختیارات خاص به بانک مرکزی برای کنترل نوسان‌های این بازار، مهم‌ترین دلیل کاهش قیمت‌ها در این روزها به شمار می‌آید.

اما دلایل دیگری نیز برای این روند کاهشی می‌توان برشمرد، از جمله اینکه بانک مرکزی با تصحیح سیاست خود در قبال صادرکنندگان و اعطای معافیت به صادرکنندگان برای عرضه ارز صادراتی خود در بازار آزاد به جای بازار ثانویه، توانست میزان عرضه به بازار را افزایش دهد.

همچنین در اقدامی دیگر، گمرک ایران ممنوعیت و محدودیت واردات ارز را به کل کنار گذاشته و اجازه داده است هر ارزی به هر میزانی به ایران وارد شود و حتی برای ماموران گمرک که از واردات ارز به داخل جلوگیری کنند، تنبیه در نظر گرفته‌ است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy