نیروهای امنیتی ایران رضا شهابی و حسن سعیدی را دستگیر کردند

51
نیروهای امنیتی ایران رضا شهابی و حسن سعیدی را دستگیر کردند
نیروهای امنیتی ایران رضا شهابی و حسن سعیدی را دستگیر کردند

طبق اعلام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، رضا شهابی و حسن سعیدی دو عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و ۳ فعال کارگری دیگر دوشنبه شب از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

هنوز از دلایل بازداشت این فعالان سندیکایی خبری منتشر نشده است.

گفته می شود که این فعالان کارگری در تدارک برگزاری دومین مجمع سندیکای کارگران شرکت واحد بوده‌اند.

امیرعباس آزرم وند، رهام یگانه و کیوان مهتدی سه بازداشتی دیگر هستند.

در هفته های گذشته نیروهای امنیتی اسماعیل بخشی نماینده کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، علی بخشی از فعالان کارگری و سپیده قلیان از حامیان کارگران هفت تپه را بازداشت کرده‌اند که تاکنون بطور رسمی اتهامات آنها اعلام نشده است.

بیشتربدانید

او در زمستان سال ۸۳ به همراه چند تن دیگر از کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه را تأسیس کرد. شهابی در خرداد ۱۳۸۴ به عضویت هیئت مدیره ی سندیکا انتخاب شد. بازگشایی سندیکای شرکت واحد که اولین تلاش موفق کارگران پس از سرکوب‌های دهه شصت درایجاد تشکل مستقل کارگری محسوب می‌شد، از ابتدا با مخالفت حکومت و اعضای تشکل غیردولتی خانه کارگر، مواجه شد.

در مقابل، کارگران به دفاع از تشکل خود برخاستند. در این میان می‌توان به اعتصاب کارگران شرکت واحد در زمستان ۱۳۸۴ اشاره کرد که به دنبال دستگیری منصور اصانلو رئیس هیئت مدیره سندیکا اتفاق افتاد. در پی این اعتصاب، نیروهای امنیتی به منازل برخی از کارگران شرکت واحد هجوم برده و علاوه بر کارگران تعداد ی از اعضای خانواده‌های آن هارا نیز بازداشت کردند. مدت کوتاهی پس از این اعتراض کارگری تعدادی از اعضای سندیکا ی واحد از جمله رضا شهابی از کار اخراج شدند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy