حیدر العبادی دخالت‌های ایران را مانع از دوره دیگر نخست وزیری خود در عراق دانست

32
حیدر العبادی دخالت‌های ایران را مانع از دوره دیگر نخست وزیری عراق دانست
حیدر العبادی دخالت‌های ایران را مانع از دوره دیگر نخست وزیری عراق دانست

حیدر العبادی، نخست وزیر سابق عراق دوشنبه ۱۰دسامبر دخالت‌های ایران را مانع دست‌یابی خود به دوره دیگری از نخست وزیری عراق دانست. به گزارش العربیه، حیدر العبادی نخست وزیر عراق و رییس ائتلاف «النصر» در اولین سالگرد پیروزی بر داعش و بیرون راندن آنان از مناطقی از خاک عراق که در سال ۲۰۱۴ تصرف شده بود، از «قربانی کردن دستاوردهایی نظیر، پیروزی بزرگ بر داعش، غلبه بر فرقه‌گرایی، تحقق امنیت و برقراری حاکمیت ملی از طریق اصرار تشکیلات سیاسی عراقی بر عملکرد سیاسی مبتنی بر توزیع قدرت بر مبنای فرقه‌‌ای و مشغول شدن به تحقق اهداف بیگانه در داخل عراق» ابراز نگرانی کرد.

حیدر العبادی روز دوشنبه در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط گفت: «صف بندی‌های فرقه‌گرایانه منجر به تضعیف دولت، فلج کردن توانایی‌های آن و بازتولید فضاهایی خواهد شد که زمینه ظهور داعش و فعالیت مجدد آن را فراهم می‌کنند».

العبادی پیش از این نیز دخالت‌های ایران در تشکیل دولت عراق را مانع از دست‌یابی او به دوره دیگری از نخست وزیری عراق عنوان کرده بود.

وی در اظهاراتی به کانال تلفزیونی محلی عراقی الشرقیه، گفت: «بر این باورم که دخالت‌های ایران مانع از دست‌یابی من به دوره دیگری از نخست وزیری عراق شده است، زیرا که من به اجرای تحریم‌های آمریکا علیه تهران از جمله جلوگیری از انتقال ارز، دلار متعهد هستم».

وی در ادامه گفت که طرف‌های ایرانی از وجود او در پست نخست وزیری احساس خطر جدی کرده بودند و به همین خاطر از عادل عبدالمهدی، نخست وزیر کنونی عراق حمایت کردند.

العبادی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: «موضع من در قبال تحریم‌های آمریکا علیه تهران آشکار بود که من مخالف اعمال تحریم‌ها هستم اما در عین حال مایل نیستم کشورم در معرض خطر قرار گیرد».

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy