افزایش بهای گوشت قرمز افزایش قیمت گوشت سفید در منافات با کاهش نرخ دلار

47
افزایش بهای گوشت قرمزافزایش قیمت گوشت سفید در منافات با کاهش نرخ دلار
افزایش بهای گوشت قرمزافزایش قیمت گوشت سفید در منافات با کاهش نرخ دلار

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی ایران درباره افزایش بهای گوشت قرمز گفته است که هر کیلوگرم گوشت قرمز به صورت شقه کیلویی ۶۱ تا ۶۳ هزار تومان به واحد‌های صنفی ارائه می‌شود و این واحد‌ها گوشت را با سود ۱۰درصدی به مصرف کنندگان عرضه می‌کنند.

قیمت دام زنده نیز در حال حاضر بین ۲۸ تا ۳۰هزار تومان است.

این قیمت‌ها البته برای شمال شهر تهران و کلانشهرهای دیگر متفاوت است و فروشگاه‌های محله‌های شمال شهر تهران طی روزهای گذشته گوشت گوسفندی بدون استخوان را تا کیلویی ۷۵هزارتومان و ماهیچه و راسته گوسفند را تا کیلویی ۸۰هزارتومان قیمتگذاری کرده‌اند.

همزمان نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس از بحرانی بودن وضعیت دامداری‌های ایران و تعطیلی ۶۰درصد از این واحدها خبر داده است.

جلال محمودزاده نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفته است: «۶۰درصد واحدهای دامی صنعتی و نیمه صنعتی خالی از دام و تعطیل است، در واقع ۴۰درصد واحدها با ظرفیت کم کار می‌کند، این میزان جوابگوی نیاز داخلی نیست بنابراین ناچار به واردات گرانقیمت هستیم.»

او افزوده است: «در سال‌های ۹۵ و ۹۶ شاهد بودیم دام‌های بزرگ، کوچک، گوشتی و شیری کشور به بیماری تب برفکی مبتلا شدند و بخش اعظمی از منابع دامی را از دست دادیم و دولت و وزارت جهادکشاورزی برای جبران این خسارت کاری انجام نداد.»

این نماینده مجلس معتقد است که «راه حل جبران این خسارت آن بود که تسهیلات کم‌بهره به کشاورزان داده می‌شد تا مجدد دام خریداری و پرورش دهند.»

نماینده مهاباد با انتقاد از بی‌توجهی دولت به شرایط تولید گوشت در داخل کشور افزوده است: «در حال حاضر برای پاسخگویی به نیاز کشور به فرآورده‌های گوشتی، دست به واردات زده‌ایم و با دلار گران، هزینه تهیه گوشت در کشور افزایش چشمگیر پیدا کرده است.»

جلال محمودزاده معقتد است که دولت ناچار است برای تأمین نیاز داخل و تعادل در بازار دست به وادرات بیشتر دام بزند، یکی از سیاست‌های غلط دولت و وزارت جهاد کشاورزی این بود که در ازای واردات لاشه گوشت مجوز صادرات دام زنده را داد و باعث شد منابع دامی کشور کاهش یابد.

او همچنین افزوده است که «برای رسیدن به خودکفایی گوشت مانند دوران گذشته، لازم است منابع مالی ارزان قیمت در اختیار دامداران قرارگیرد تا با خرید دام و پرورش آن، میزان تولید کشور را افزایش دهند و به خودکفایی برسیم.»

نکاتی که جلال محمودزاده درباره عدم حمایت دولت از دامداران و ایجاد بحران در تأمین گوشت قرمز و در نهایت افزایش چشمگیر قیمت‌ها مطرح کرده است درباره مرغداران نیز صادق است.

مرغداران طی دو سال گذشته بخشی از جوجه‌ها و مرغ‌های خود را به دلیل آنفولانزا از دست دادند. از سوی دیگر افزایش چندصد درصدی بهای ارز موجب شد نهاده‌های دامی مانند ذرت که عمدتاً وارداتی بود نیز گران شود و دولت برای واردات آن یا مدیریت قیمت در درون کشور اقدامی انجام ندهد و در نهایت مرغداران با بحران روبرو شدند.

این بحران موجب افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ شد و البته طی ماه‌های گذشته دولت برای حل بحران قیمت، بجای حمایت از مرغدارن به واردات تخم مرغ روی آورد!

همه اینها از گوشت قرمز و گوشت سفید و تخم مرغ و .. به یکطرف کاهش خنده دار قیمت دلار یک طرف!

مشخص نیست چرا اینهمه نرخ دلار پایین می‌آید و پایین می‌آید چرا اجناس گرانتر میشوند این معمایی است که هیچ اقتصاددانی قادر به حل آن نیست!

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy