در چهارمین هفته اعتراضات فرانسه بیش از ۷۰۰ نفر بازداشت شدند

28
در چهارمین هفته اعتراضات فرانسه بیش از ۷۰۰ نفر بازداشت شدند
در چهارمین هفته اعتراضات فرانسه بیش از ۷۰۰ نفر بازداشت شدند

در چهارمین هفته اعتراضات به سیاست‌های اقتصادی دولت امانوئل ماکرون و همزمان با سومین تظاهرات جلیقه زردها در پاریس، پلیس فرانسه بیش از ۷۰۰ نفر را بازداشت کرد.

شبکه فرانس‌انفو گزارش داد تا ساعت دو و نیم بعد از ظهر به وقت محلی، بیش از ۷۰۰ نفر بازداشت و دست‌کم ۴۸۳ نفر به پاسگاه‌های پلیس منتقل شده اند.در پاریس دست‌کم ۱۲۷ مورد از بازداشت‌ها پیش از آغاز تظاهرات بوده است.

وزیر کشور فرانسه شمار تظاهر کنندگان در پاریس را ۸هزار نفر توصیف کرد. به گفته کریستف کاستانر، ۳۱ هزار نفر در سراسر فرانسه در تجمع‌های روز شنبه ۸ دسامبر شرکت کرده اند.

پلیس در خیابان شانزه‌لیزه پاریس با شلیک گاز اشک آور و استفاده از ماشین آب‌پاش، تظاهرکنندگان را متفرق می‌کند.

بسیاری از معترضان بین طاق نصرت و ضلع شمالی خیابان شانزه‌لیزه محاصره شده اند.

معترضان عمدتا پس از خواندن سرود ملی فرانسه شعار می‌دهند: «ماکرون، استعفا».

فرمانداری پاریس اعلام کرد بازداشت شدگان به سلاح سرد از جمله چوب بیسبال و توپ فلزی پتانک مجهز بودند.بیش از ۵ هزار مامور پلیس برای مقابله با تظاهرکنندگان به خیابان‌های مرکزی پاریس اعزام شدند.

مغازه‌های خیابان شانزه‌لیزه از شامگاه جمعه با سپرهای چوبی محصور شده اند.

خیابان‌های منتهی به کاخ الیزه، اقامتگاه ریاست جمهوری با خودروهای زرهی و حضور صدها مامور پلیس مسدود شده است. تظاهرکنندگان در ورودی یکی از این خیابان‌ها به شدت با پلیس درگیر شده اند.از واپسین ساعات شامگاه جمعه خودروهای زرهی ژاندارمری طاق نصرت در بخش شمالی خیابان شانزه لیزه را محاصره کرده اند.به نظر می‌رسد با توجه به حضور گسترده و تغییر تاکتیک پلیس، تظاهرات امروز نسبت به هفته‌های گذشته کمتر خشونت بار بوده است.

بیش از ۸۰ هزار مامور پلیس در سراسر فرانسه برای مقابله با تظاهرات جلیقه زردها بسیج شده اند.در صدها منطقه دیگر هم تظاهرات و بستن جاده‌ها در جریان است. در استان اورین-رون-‌آلپ (به مرکزیت لیون) اتوبان اصلی A7 مسدود شده است. در منطقه پل-میسترال همین استان، بازداشت یکی از رهبران جلیقه زردها به درگیری شدید بین معترضان و پلیس منجر شده است.

بسیاری از شاهراه‌های فرانسه در شمال و غرب این کشور مسدود است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy