یک ژنرال بلندپایه آمریکا: جنگ افغانستان در بن‌بست است

23
یک ژنرال بلندپایه آمریکا: جنگ افغانستان در بن‌بست است

یک ژنرال بلندپایه آمریکا که برای فرماندهی نیروهای این کشور در خاورمیانه نامزد شده، می‌گوید جنگ افغانستان در بن‌بست گرفتار است. هم نیروهای امنیتی این کشور تاب این شمار بزرگ تلفات را ندارند و هم طالبان در بن‌بست است.کنت مک‌کنزی، ژنرال عالی‌رتبه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا و مدیر ستاد مشترک روز سه‌شنبه ۱۳ آذر (۴ دسامبر) نسبت به خروج ناگهانی نیروهای آمریکایی از افغانستان و یا تغییر استراتژی آمریکا در این منطقه هشدار داد.

مک‌کنزی که در برابر کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای ایالات متحده سخن می‌گفت، افزود که نمی‌داند چه مدت زمانی وقت می‌گیرد تا نیروهای امنیتی افغانستان قادر به دفاع از کشورشان باشند.

این ژنرال بلندپایه گفت: «اگر ما همین حالا فوری [افغانستان را] ترک کنیم، فکر نمی‌کنم آن‌ها [نیروهای امنیتی افغانستان] قادر به دفاع از کشورشان باشند.»مک‌کنزی ضمن تأکید بر ضرورت ادامه کمک ایالات متحده آمریکا و متحدانش به دولت افغانستان گفت که دولت این کشور به این کمک نیاز دارد تا برای مبارزه علیه طالبان که شمار جنگجویانش به حدود ۶۰ هزار نفر می‌رسد، نیروی تازه جلب کنند و آن‌ها را آموزش بدهند.

مک‌کنزی گفت: «آن‌ها [نیروهای امنیتی] با تمام نیروی خود می‌جنگند، اما تاب این همه تلفات را ندارند، مگر این‌که ما این مشکل را حل کنیم.»

بازرس ویژه ایالات متحده آمریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش ماه اکتبر خود به کنگره گفت که از ماه سپتامبر ۲۰۱۷ بدین سو شمار تلفات نیروهای افغان به درخواست حکومت این کشور محرمانه طبقه‌بندی شده است.

در این گزارش اما گفته شده است که میزان متوسط تلفات در میان ماه‌های مه و اکتبر سال جاری در مقایسه‌با دوره‌های مشابه در گذشته به بالاترین حد خود رسیده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy