ردیابی ۱۶ نفتکش رادارگریز رژیم ایران توسط یک شرکت نو پای فرانسوی

85
ردیابی ۱۶نفتکش رادارگریز رژیم ایران توسط یک شرکت نو پای فرانسوی
ردیابی ۱۶نفتکش رادارگریز رژیم ایران توسط یک شرکت نو پای فرانسوی

روز گذشته ۱۴ آذرماه استارت آپ  نوشت رژیم تهران برای مقابله با تحریمهای اعمال شده توسط دولت آمریکا از نفتکش رادارگریز استفاده میکند.

موضوع نفتکش رادارگریز را پیش از اینهم توسط روزنامه آمریکایی وال‌ستریت جورنال یکشنبه ۴ نوامبر برملا شده بود که نوشت ایالات متحده از یک تکنولوژی پیشرفته برای رصد کردن حرکت نفت‌کش‌های ایرانی استفاده خواهد کرد.

این گزارش می‌افزاید واشینگتن قصد دارد از شرکت‌هایی کمک بگیرد که از ماهواره‌ها برای رصد کردن حرکت نفت‌کش‌های ایرانی و تلاش‌شان برای دور زدن تحریم‌ها بهره می‌برند؛ که بدین ترتیب تلاش‎ها برای مخفی کردن این کشتی‌ها از راه تغییر پرجم یا خاموش کردن بی‌سیم، ناکام می‎ماند.

تحقیقات اخیر این شرکت نشان می‌دهد، رژیم ایران در نوامبر سال ٢۰١٨ میلادی روزانه آشکارا پانصد و سی هزار بشکه نفت را مخفیانه برای مقابله با اعمال تحریمهای آمریکا و با توسل به نفتکش رادارگریز هشتصد و ده‌هزار بشکه نفت صادر کرده است.

در گزارش شرکت “کررُس” آمده است که به این ترتیب رژیم ایران در مجموع یک میلیون و سی و چهار هزار بشکه نفت در ماه نوامبر صادر کرده که این میزان صادرات برابر با میزان صادرات نفت ایران در سال ٢۰١۵ میلادی و پیش از تعلیق تحریمهای آمریکا است.

در گزارش آمده است که با وجود این نفتکشهای ایرانی با وجود خاموش کردن سیستم هدایت کننده خود و در نتیجه گریز از رادار در تصاویر ماهواره‌ای قابل رﺆیتند.

شرکت “کررُس” نیز با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای توانسته است شانزده نفتکش رادار گریز رژیم ایران را در حال سوخت‌گیری ردیابی کند.

اوایل آبان هم جروزالم پست نوشت نفتکش‌های ایرانی پس از ترک بندرهای این کشور دستگاه جهت‌یاب را خاموش می‌کنند تا ردیابی آنها غیرممکن شود.

 

یک تیم که کارش ردیابی نفتکش رادارگریز حامل نفت خام است اعلام کرد دو ماه پیش۲ تا ۳ نفتکش را شناسایی کرده است که پس از ترک ایران راهی مثلا سوریه شده اند.

از آن زمان تا ماه جاری(اکتبر) تنها چند نفتکش به صورت آشکار بندرهای ایران را ترک کرده اند.

جروزالم پست با اشاره به فعالیت تیم دو نفره سمیر مدانی و لیزا وارد، فعالیت تیم را بسیار با اهمیت تلقی کرده و می نویسد تیم در ردیابی نفتکش هایی که دستگاه ردیاب را خاموش کره اند از راه ماهواره این شناورها را شناسایی می کند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy