تورم گرانی پاسخ بده روحانی شعار دانشجویان دانشگاه سمنان در ۱۶آذر

42

روحانی امسال به مناسبت روز دانشجو نزد دانشجویان دانشگاه سمنان رفت و آنجا از خجالتش درآمدند.

وی که از حضورش در مراسم ۱۶آذر در دانشگاه تهران، تجربه بدی دارد،  تلاش می‌کند مراسم نمایشی خود را در دانشگاههای کوچک و در شهرهای دیگر برگزار کند.

سال گذشته نمایش را در دانشگاه زاهدان برگزار کرد و امسال هم چند روز قبل از ۱۶آذر به دانشگاه سمنان رفت.

در حالی در دانشگاه سمنان حضور یافت  که بیشتر شرکت کنندگان آن را مقامهای حکومت و عوامل بسیج تشکیل میدادند و مشتی عناصر بسیجی تشکیل می‌دادند، طی سخنانی باز هم حرفها و ادعاهای مسخرهٔ خود را تکرار کرد، به‌علاوه یک مشت حرفهای به خیال خودش دانشجو‌پسند، اما این ترفند برای در امان ماندن از ترکشهای خشم دانشجویان کارساز نبود و هم دانشجویان دانشگاه سمنان اعتراضاتی علیه او صورت دادند و هم به‌خصوص در چندین دانشگاه دانشجویان، روز دانشجو را با شعار و تظاهرات علیه دیکتاتوری حاکم گرامی داشتند.

اما سوال این است که تظاهرات و حرکتهای دانشجویی که امسال شاهد آنها بودیم، چه اهمیت و چه پیامی دارند؟

چرا روحانی امسال هم مثل سال گذشته ترجیح داد که مراسم روز دانشجو را در یک دانشگاه کوچک و در شهری غیر از تهران برگزار و نزذ دانشجویان دانشگاه سمنان برگزار کند؟

مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که سرکوب در دانشگاهها با استفاده از همهٔ ابزار و ترفندهای سرکوب و اختناق بر دانشگاه حاکم کرده بود، شکست خورده است.

جو سرکوب که در سالهای اخیر بی‌سابقه بوده و در زمان ریاست‌جمهوری روحانی به اوج خود رسید، هر حرکت اعتراضی در دانشگاه به شدیدترین وجهی سرکوب می‌شد و بسیاری از دانشجویان صرفاً به‌خاطر شرکت در یک تظاهرات به اخراج از دانشگاه و حبس‌های طولانی محکوم می‌شدند.

اما اکنون طی چند روز اخیر به‌طور همزمان شاهد حرکتهای اعتراضی در دانشگاه‌های مختلف کشور بوده ایم.

یعنی سیاست فاشیستی نه تنها نتیجه نداده و حتی نتیجهٔ معکوس داده است.

این شکست هم در پلاکاردی که دانشجویان بلند کرده بودند که «دانشگاه نمرده است» به‌وضوح دیده می‌شد و هم در شعاری که دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک میدادند: «توپ تانک مسلسل، دیگر اثر ندارد!».

این فضا و جوشش و جنبش یادآوری می‌کرد که این همان دانشگاهی است که در قیام دیماه حضور داشت و با شعار عمیق «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تموم ماجرا!» خوش درخشید و این شعار را در تمام کشور برای خویش به ثبت تاریخ داد.

علت این‌که رژیم دانشگاه را که در واقع محل نشو و نمای بهترین استعدادهای کشور و در واقع رقم‌زنندهٔ آینده کشور است این‌طور بی‌محابا سرکوب و بسیاری را از ادامهٔ تحصیل محروم می‌کند این است که این رژیم ضدملی و ضدایرانی کمترین ارزش و اهمیتی برای آینده کشور قائل نیست؛ به‌خصوص با حضور میلیونها فارغ‌التحصیل بیکار در کشور، هیچ نگرانی ندارد که تعدادی از دانشجویان از ادامهٔ ‌ تحصیل محروم بمانند.

روحانی طلبکارانه از دانشجویان دانشگاه سمنان سوال کرد: «دانشگاه باید جواب بدهد که برای کشور چه‌کار کرده؟ امروز روز آزمایش همه ماست»؛ منظور روحانی از این طلبکاری چه بود؟ آیا واقعاً‌ انتظار دارد که دانشگاه مثلاً مسألهٔ فقر و تورم و گرانی را حل کند یا لایحهٔ سی‌اف‌تی را تصویب کند؟

جالب است که این حرف روحانی نشان داد که آن‌قدر آسیب‌پذیر و شکننده است که حتی قادر نیست ژست به‌اصطلاح آزادیخواهانهٔ خود را و دم زدن از نقد و آزادی بیان را در همان مراسم قرق‌شدهٔ نمایشی هم تحمل کند و این‌طور با جوابگویی مبتذل به نیروهای خود رژیم، تعزیه را به هم نزند.

این از طرف دیگر نشاندهندهٔ این است که بن‌بست رژیم تا کجا جدی است توان این قبیل نمایشها را به‌خصوص در دانشگاه ندارد، زیرا کمترین شکاف در اختناق و سرکوب در دانشگاه با سرعتی بیش از هر جای دیگر به از دست رفتن کنترل می‌انجامد و در شرایطی که سراسر کشور به‌خصوص در محیط‌های کارگری ملتهب است، برای رژیم بسیار خطرناک است.

اما از هرچه بگذریم سخن دوست خوشتر است

حرکتهای دانشجویی که جامعه ملتهب ایران این روزها شاهد برخی از نمودهای آن است، حکایت از چشم‌انداز روشن جنبش دانشجویی دارد، به‌خصوص که «ویروس سبز» هم در دانشگاهها در حال ریشه‌کن شدن است و شعارهای حمایت از کارگران و زحمتکشان که از دانشگاهها شنیده می‌شود، بیانگر این است که دانشگاه به جایگاه همیشگی خود به‌عنوان سنگر آزادی برمی‌گردد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajanc