خرید نفت خام ایران توسط ترکیه در ماه نوامبر گذشته به صفر رسید

25
خرید نفت خام ایران توسط ترکیه در ماه نوامبر گذشته به صفر رسید
خرید نفت خام ایران توسط ترکیه در ماه نوامبر گذشته به صفر رسید

خبرگزاری رویترز به نقل از منبعی در بخش حمل و نقل شرکت پالایش نفت ترکیه «توبراش»، خریدار اصلی نفت خام در این کشور گزارش داد که خرید نفت خام ایران توسط این شرکت در ماه نوامبر گذشته به صفر رسید.

بنا بر این گزارش، این در حالی است که خرید نفت ایران توسط این شرکت در ماه اکتبر حدود ۱۲۹ هزار بشکه بود.

ترکیه یکی از هشت کشوری است که معافیت موقتی از سوی واشینگتن برای خرید نفت خام ایران از تحریم‌های آمریکا علیه تهران به دست آورد.

به صفر رسیدن خرید نفت ترکیه از ایران از دو جهت جلب توجه می‌کند؛ یکی این‌که ترکیه معافیتی از تحریم‌های نفت ایران دارد و دوم این‌که آنکارا از زبان مسئولانش اعلام کرده که به تحریم‌های ایالات متحده پایبند نخواهد بود. برخی گزارش‌ها هم از تلاش آنکارا برای دریافت معافیت دائم منتشر شد.

بسته دوم تحریم‌ها علیه تهران که اجرای آن اکتبر آغاز شد، بخش‌های مختلفی از جمله صنعت نفت، بانکداری و حمل نقل ایران را شامل می‌شود.

ین تحریم‌ها پس از آن اجرا شد که سال گذشته دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا خروج کشورش را از توافق هسته‌ای با ایران خارج اعلام کرد. او این توافق را ناقص داست و خواستار مذاکره با ایران بر سر توافقی شد که شامل فعالیت‌های موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای تهران می‌شود.

توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ میان ایران و گروه ۵+۱ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان می‌شود. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه لغو یا تعلیق شد.

دیگر کشورهای طرف توافق هسته‌ای خواستار ادامه اجرای این توافق هستند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy