صادرات نفت ایران به پایین ترین سطح خود در پنج سال اخیر رسید

32
صادرات آسیایی نفت ایران به پایین ترین سطح خود در پنج سال اخیر رسید
صادرات آسیایی نفت ایران به پایین ترین سطح خود در پنج سال اخیر رسید

صادرات نفت ایران به پایین ترین سطح در پنج سال گذشته رسید.

پس از اینکه دور دوم تحریمهای ایالات متحده اجرایی شد فروش نفت ایران روز به روز بازار خود را از دست میدهد.

 طبق ریل از پیش مشخص شده خریداران عمده آسیایی نفت ایران در ماه اکتبر و پیش از اجرای دور دوم تحریم های آمریکا، میزان خرید نفت خود از تهران را به پایین ترین سطح در پنج سال گذشته رسانده تا به تدریج این کاهش به صفر نزدیک شود.

کاهش واردات نفت در حالیست که جمهوری اسلامی که پایه اقتصادش بر نفت متکی است، تمام حساب و کتابهایش بهم بریزد.

جمهوری اسلامی فکر میکرد میتواند با کاهش عرضه در بازار نفت، نفت را گرانتر بفروشد اما فکر این قسمت قضیه را نکرده بود.

کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی، پیش از اجرای دور دوم تحریم های آمریکا علیه رژيم تهران که در اوایل ماه نوامبر آغاز شد، به شدت واردات نفت از ایران را کاهش دادند.

چین، هند، ژاپن و کره جنوبی، در ماه گذشته میلادی روزانه ۷۶۲هزار بشکه نفت از ایران وارد کردند.

این میزان حدود ۵۶ درصد کمتر از پارسال است و پایین ترین رقم اعلام شده ارسال محموله های نفتی از اکتبر ۲۰۱۳ به شمار می رود؛ آن زمان نیز تحریم های شدید آمریکا و اروپا صادرات نفت ایران را از اوایل سال ۲۰۱۲ تحت تاثیر قرار داد.

با این حال، امسال آمریکا ضمن بازگرداندن تحریم های نفتی، به هشت خریدار نفت ایران، از جمله چین، کره جنوبی، و ژاپن اجازه داده است که برای ۱۸۰ روز به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

بیشتر پالایشگاه های نفت هند خرید نفت از ایران را پیش از آغاز تحریم های آمریکا افزایش دادند چرا که ایران به آنها پیشنهاد داده بود نفت خود را تقریبا بدون هزینه حمل و نقل به آنها صادر خواهد کرد.

ژاپن واردات نفت از ایران را ماه گذشته ۷۱ درصد کاهش داد، که پایین ترین میزان در شش ماه گذشته است و گفته می شود واردات آن در ماه نوامبر صفر خواهد بود؛ که این اتفاق از ژوئیه ۲۰۱۲ اولین بار است که رخ می دهد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy