دم خروس کنفرانس وحدت موقع نماز با جدا کردن صف نماز بیرون زد

290
دم خروس کنفرانس وحدت موقع نماز با جدا کردن صف نماز بیرون زد
دم خروس کنفرانس وحدت موقع نماز با جدا کردن صف نماز بیرون زد

سخنرانی روحانی در کنفرانس وحدت مثلا وحدت اسلامی با بازتابهای منفی بین‌المللی و حتی برخی واکنشهای اعتراضی در داخل همراه بود.

وزیر خارجهٔ آمریکا، اظهارات روحانی در کنفرانس وحدت اسلامی را «یک گام خطرناک و غیرمسئولانه» توصیف کرد که انزوای رژیم ایران را عمیق‌تر می‌کند».

پمپئو در این بیانیه گفت: «وقتی رژیم ایران مکرر خواستار مرگ میلیون‌ها نفر از جمله مسلمانان می‌شود، هیچ دوستی نخواهد داشت.

مردم ایران بهتر می‌دانند و با دولت‌شان که آنها را در این ۳۹سال به جهان بد معرفی کرده‌، موافق نیستند. مردم مدت زیادی است که از این حکومت مستبد رنج می‌برند».

صدراعظم اتریش و موگرینی، مسئول روابط خارجی اتحادیهٔ اروپا نیز از جمله مقاماتی بودند که اظهارات تحریک‌آمیز و جنگ‌افروزانهٔ روحانی را محکوم نمودند.

در داخل حتی در طیف جناح روحانی و اصلاح‌طلبان نیز اظهارات روحانی با اعتراض و انتقاد همراه بود:

سایت بهار در این باره نوشت:‌ «دستگاه سیاست خارجی دولت اعتدال که شعار خود را تنش‌زدایی برگزیده است در مسائل منطقه‌ای و به‌خصوص روابط ایران و عربستان راهی دیگر را برگزیده است و نه تنها خبری از تنش‌زدایی و تأکید بر مذاکره مستقیم و دست‌یافتن به توافقاتی مبتنی بر سیاست برد-برد نیست، گه‌گاه به تنشها هم افزوده‌ می‌شود.

این بار نیز شاهد آن بودیم که رئیس‌جمهور در نشستی که به نام وحدت اسلامی برگزار شده است با ادبیاتی غیردیپلماتیک خطاب به سران سعودی مطالبی را بیان کرده است و در تناقضی عجیب اظهار محبت و آمادگی برای دفاع از مردم عربستان را هم چاشنی نطق خود می‌کند!».

مطلب مزبور ریشهٔ تناقض در اظهارات روحانی را ناشی از تناقض ذاتی نظام ولایت فقیه دانسته و می‌افزاید: «هنگامی که راهبرد انتخاب شده از سوی دستگاه سیاست خارجی دولت در این زمینه دچار تناقض ذاتی است نتیجه‌اش آن است که این تناقض در سخنان مسئولان نیز خود را نشان می‌دهد و از آن مهم‌تر باعث انتخاب تاکتیک‌های متناقض و هزینه‌ساز می‌شود».

علی لاریجانی در مراسم اختتامیه کنفرانس وحدت اسلامی  در حالی که سعی می‌کرد با لحنی نرم و ملایم حرف بزند تا قدری از دافعه‌ای را که اظهارات جنجال‌انگیز روحانی برانگیخته، جبران کند، گفت:

«ایران چه اختلافی با عربستان یا کشور امارات و دیگران دارد؟

اصلاً مسأله ما اینها نیستند، کاری به اینها ما نداریم، اگر ما با سعودیها مخالفیم به‌خاطر این رفتار عجیب و غریب و جنایتکارانه شون در یمن است والا ما چه مشکلی با اینها داریم».

لاریجانی در مورد هلال شیعی نیز به‌کلی از آن تبری جست و افزود: «ما چه دلیلی دارد دنبال این باشیم هلال شیعی راه بیاندازیم؟ نیازی به این نداریم، قبول هم نداریم».

گویا فشارها باعث شده که لاریجانی بالکل موضوع تحت سیطره داشتن ۴پایتخت عربی و رسیدن مرزهای رژیم به سواحل مدیترانه را فراموش کرده و یا از وحشت عواقب ناشی از طرد و انزوای سیاسی است که از گذشته تبری می جوید و عمق استراتژیک نظام را یادش میرود.

اما جالب‌ترین نقطه کنفرانس وحدت اسلامی جایی بود که موقع نماز دو صف جدا تشکیل شد و دم خروس وحدت بیرون افتاد.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy