بعد از استیضاح ظریف، مجلس طرح استیضاح لاریجانی رئیس مجلس را آغاز کرد

113
بعد از استیضاح ظریف، مجلس طرح استیضاح لاریجانی رئیس مجلس را آغاز کرد
بعد از استیضاح ظریف، مجلس طرح استیضاح لاریجانی رئیس مجلس را آغاز کرد

اعضای مجلس طرح استیضاح لاریجانی، رئیس مجلس را آغاز کردند!

اقدام به مطرح کردن طرح استیضاح لاریجانی درحالیست که امروز قرار است طرح استیضاح ظریف، وزیر خارجه هم به جریان بیفتد.

طراحی برای استیضاح یک جراحی است که اکنون به بالاترین مهره‌ها رسیده است،‌ این جراحی نشان‌دهنده عمق بحرانهای مرگباری‌ست که از هر سو به تمامیت نظام فشار می‌آورند.

این جراحی مهمتر از همه نشان‌دهنده نداشتن هیچ‌گونه راه‌حلی برای عبور از این بحرانهای مرگبار حکومت دیکتاتوری است.

ایلنا نوشت: حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی از درخواست تعدادی از نمایندگان مجلس در مورد استیضاح علی لاریجانی مجلس شورای اسلامی خبر داد.

متن این نامه به شرح ذیل است:

ریاست محترم کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

همانگونه که می‌دانید شورای محترم نگهبان طی نامه‌های شماره ۹۷/۱۰۲/۷۲۶۲ و ۹۷/۱۰۲/۷۲۷۴ مورخ ۱۸ مهرماه ۹۷ (پیوست یک و دو) اصلاحات اعمال شده در جلسه سوم مهرماه ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی جهت رفع ایرادات آن شورا را در خصوص تصویب لوایح الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را کافی ندانسته و کماکان این مصوبات را مغایر بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی اعلام کرده است.

متعاقب آن، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی طی مکاتبه شماره ۶۰۲۹۰ به تاریخ ۱۹ مهرماه ۹۷ مصوبات موصوف را که مورد ایراد شورای نگهبان بوده است بدون ارجاع به کمیسیون و متعاقباً طرح در صحن علنی رأساً و مستقیماً و بدون اطلاع مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال می‌کند. (پیوست ۳)

پر واضح است که به استناد اصل ۱۱۲ قانون اساسی مجمع تشخیص مصلحت نظام وقتی در خصوص مصوبات مجلس تصمیم می‌گیرد که مجلس (نه ریاست آن) با در نظر گرفتن مصلحت نظام نظر شورای محترم نگهبان را تأمین نکند و طبق ماده ۲۰۰ قانون آئین‌نامه داخلی مجلس، اگر مصوبات مجلس وافی نظرات شورای نگهبان نباشد مجدد در مجلس مطرح می‌گردد و در صورتی که مجلس با در نظر گرفتن حفظ مصلحت نظام همچنان بر رأی خود باقی باشد مجلس مصوبه مذکور را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال می‌کند.

تصدیق می‌فرمائید که اقدام ریاست محترم مجلس در ارسال مصوبات فوق‌الذکر به مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون جری تشریفات قانونی یعنی طرح در صحن علنی و اصرار مجلس به مصوبه خود مغایر صریح اصل ۱۱۲ قانون اساسی و ماده ۲۰۰ آئین‌نامه داخلی مجلس و ناقض سوگندی است که برابر ماده ۱۶ آئین‌نامه به خداوند قادر متعال در برابر قرآن کریم یاد کرده است.

علی‌المراتب به استناد ماده ۲۴ آئین‌نامه مذکور رسیدگی به اقدام مغایر قانون رئیس محترم مجلس توسط اینجانبان امضاء کنندگان ذیل به عنوان نمایندگان مردم مورد تقاضا می‌باشد.

اسامی نمایندگان امضا کننده نامه استیضاح لاریجانی به شرح زیر است:

۱- حسین علی حاجی‌دلیگانی
۲- حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی
۳- سهراب گیلانی
۴- جواد کریمی قدوسی
۵- سید جواد حسینی‌کیا
۶- ضیاء الله اعزازی
۷- اکبر ترکی
۸- سید ناصر موسوی لارگانی
۹- عامر کعبی
۱۰- نصرالله پژمان‌فر
۱۱- ناصری‌نژاد
۱۲- سید حسین نقوی حسینی
۱۳- عباس گودرزی
۱۴- محمد اسماعیل سعیدی
۱۵- احمد سالک
۱۶- عبدالله سامری
۱۷- حسن نوروزی
۱۸- ذبیح نیکو
۱۹- محمود شکری
۲۰- صدیص بدری
۲۱- سید قاسم جاسمی
۲۲- سید احسان قاضی‌زاده
۲۳- سید جواد ساداتی‌نژاد
۲۴- پوربافرانی
۲۵- سید راضی نوری
۲۶- حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری
۲۷- سید‌ جواد ابطحی

در جلسه استیضاح لاریجانی چه رد صلاحیت بشود و چه نشود یک نکته حائز اهمیت جدی است و آن اینکه جمهوری اسلامی ایران در وضعیت بسیار شکننده قرار گرفته است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy