ماموریت اخترزیست‌شناسی که توسط اروپا و روسیه به‌طور مشترک انجام می‌شود

19
ماموریت اخترزیست‌شناسی که توسط اروپا و روسیه به‌طور مشترک انجام می‌شود
ماموریت اخترزیست‌شناسی که توسط اروپا و روسیه به‌طور مشترک انجام می‌شود

 

اگزومارس ماموریت اخترزیست‌شناسی است که توسط آژانس فضایی اروپا و روسیه به‌طور مشترک انجام می‌شود. هدف این ماموریت جستجوی نشانه‌های حیات، روی سطح مریخ است. مدارگرد ردیاب گاز بخش اول اگزومارس است در سال ۲۰۱۶ میلادی به فضا پرتاب شد. قرار است مریخ‌نورد موسوم به «برونو» در مارس سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب شده و تا سال ۲۰۲۱ روی سطح سیاره سرخ فرود بیاید.

هیچ نمونه حیات زمینی نباید به سطح سیاره سرخ برسد

مریخ‌نورد رباتیک اگزومارس، موسوم به «برونو» یک وسیله نقلیه با شش چرخ است و می‌تواند با سرعت دوسانتی‌متر در ثانیه به‌طور نیمه خودکار روی سطح سیاره حرکت کند.

برونو، ساخته شرکت «ایرباس» اولین سطح‌نوردی است که برای جستجوی نشانه‌های حیات روی سیاره سرخ طراحی شده است.

پل میکام، مهندس ارشد سیستم در کمپانی «ایرباس»‌ می‌گوید:‌ «سطح‌نورد اگزومارس دقیقا شبیه برونو خواهد بود. برونو مجهز به تمام حسگرها و عملگرهای مکانیکی است که سطح‌نورد نیاز دارد. در قسمت بالای آن دو دوربین قرار دارد تا مریخ نورد بتواند مثل انسان، اطرافش را به‌صورت سه بعدی ببیند و پستی و بلندی‌های سطح مریخ و صخره‌هایی را که پیمودنشان از توانش خارج است، شناسایی کند.»

قابلیت منحصربه فرد برونو این است که می‌تواند تا دو متر از سطح مریخ را حفاری کرده و نمونه‌ خاک را در آزمایشگاهی که همراه دارد آزمایش کند.

این قابلیت برای مهندسان چالش بزرگی، به‌ویژه برای طراحی چرخ‌های مریخ نورد است.

مهندس ارشد سیستم در کمپانی «ایرباس»‌ درباره چرخ‌های مریخ‌نورد می‌گوید: «این چرخ‌های فلزی بخش مهمی از سیستم حرکتی برونو هستند. نمی توانیم از لاستیک استفاده کنیم زیرا ماده‌ای آلی است. به دنبال یافتن نشانه‌های حیات روی سیاره سرخ هستیم و نباید هیچ نوع ماده زنده‌ای با خودمان روی سطح سیاره سرخ ببریم. بنابراین باید همان فشردگی و انعطاف‌پذیری لاستیک را در چرخی فلزی به وجود بیاوریم و این چرخ‌های فلزی دقیقاً چنین چرخ‌هایی است.»

مریخ‌نورد «برونو» در اتاقی استریل ساخته می‌شود

مدل فعلی برونو در اتاقی واقع در استیونج در نزدیکی لندن ساخته شده است.

تمام چیزهایی که از آزمایشگاه‌های سراسر اروپا به این جا آورده شود قبل ازمونتاژ کاملا استریل می‌شود تا حیات روی سطح سیاره را آلوده نکنند. زیرا روی سطح زمین باکتری‌های فوق العاده مقاومی وجود دارند که ممکن است در سفر فضایی زنده مانده و به سطح مریخ برسند.

خاویه پرز ماتو، مهندس ارشد طراحی و برنامه‌‌ریزی سیستم‌های الکتریکی در فضاپیما از شرکت «ایرباس» می‌گوید: «تمام وسایل الکترونیک سرویس ماژول مربوط به مریخ‌نورد اگزومارس در این فضای مربع شکل ساخته خواهد شد. همانطور که می‌بینید همه چیز در این اتاق مخصوص سرهم می‌شود. چنانچه روی مارس حیات وجود داشته باشد، امیدواریم در ماموریت اگزومارس آن را پیدا کنیم.»

مطلقاً نباید هیچ نمونه‌ حیات زمینی به مریخ برده شود و تمهیدات مفصلی به کار گرفته شده که مریخ‌نورد تمیز و دست‌نخورده باقی بماند.

آبی هوتی، یکی از مهندسان ماموریت اگزومارس در شرکت «ایرباس» درباره امکاناتی که برای کارکردن مهندسان روی مریخ‌نورد در نظر گرفته شده است، می‌گوید: «تأسیساتی برای این که مهندسان الکترونیک بتوانید بدون ورود به داخل اتاق تمیز (استریل) روی مریخ‌نورد کار کنند، در نظر گرفته شده است. چون استریل شدن و پوشیدن لباس و بردن تجهیزات استریل به درون این اتاق‌ها درد سر بزرگی‌ است.»

مدارگرد ردیابی گاز اگزومارس

اگزومارس ماموریت اخترزیست‌شناسی است که توسط آژانس فضایی اروپا و روسیه به‌طور مشترک انجام می‌شود.

بخش اول اگزومارس یعنی مدارگرد ردیابی گاز Trace Gas Orbiter بیشتر از ۲ سال پیش راه اندازی شد. مدارگرد ردیابی گاز از آوریل امسال (۲۰۱۸ میلادی) مشغول ردیابی و بررسی گاز متان در جو مریخ و ارسال تصویر از سطح سیاره سرخ است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy