بسته معیشتی هدیه دولت حسن روحانی یا نمک بر دل زخمی مردم

71
بسته معیشتی هدیه دولت حسن روحانی یا نمک بر دل زخمی مردم
بسته معیشتی هدیه دولت حسن روحانی یا نمک بر دل زخمی مردم

بسته معیشتی یکی از تبلیغاتی است که پیوسته توسط دولت برای جلوگیری از خشم و اعتراض مردم نسبت به وضعیت معیشتی از آن گفته میشود.

با این تبلیغات تلاش میشود یکی از دغدغه‌های این روزهای مقامات و سران حکومت یعنی وحشت از قیام و انفجار اجتماعی بر اثر فشار تحریمها را به این وسیله کنترل کند.

روحانی در خوی گفت: اجازه نمی‌دهیم مردم دچار مشکل معیشتی بشوند.

روز یکشنبه ۲۷آبان ۹۷ مجلس جلسه غیرعلنی داشت.

رسانه‌ها نوشتند که در این جلسه «در خصوص مسائل معیشتی مردم، بر این مسأله تأکید شد که باید تمهیدات لازم برای مقابله با تحریم‌های آمریکا اندیشیده شود». لاریجانی در پایان جلسه گفت: «راه‌کارهای رفع مشکلات اقتصادی کشور در کمیته مشترک مجلس و دولت بررسی می‌شود».

سؤال این است که آیا واقعاً قصد رسیدگی به معیشت مردم را دارند؟

آیا واقعا حاضر شده اند کمی از غارت و چپاول خودشان کم کنند و نانی در سفره مردم بگذارند؟

آنچه که تا حالا وعده انجامش را داده‌اند بسته معیشتی یا بسته حمایتی است، که در مورد کارآیی و چگونگی اجرای آن حرفهای ضدونقیضی گفته شده است.

منابع دولتی معتقدند «سبد معیشت خانوار کارگران نصف شد» و تأکید می‌کنند «نوسانات پیش آمده در حوزه اقتصادی در ماههای اخیر قدرت خرید جامعه کارگری را به‌شدت کاهش داده که با احتساب هزینه‌های زندگی یک خانوار ۴نفره کارگری که حدود ۳میلیون و ۸۰۰هزار تومان می‌شود، حقوق فعلی کارگران پاسخگوی تنها ۳۰درصد هزینه‌های خانوار است»،

ناصر چمنی، نایب‌رئیس کانون عالی انجمنهای حکومتی صنفی کارگران، گفت: کاهش قدرت خرید کارگران از اول فروردین تا اوایل آبانماه مبلغی حدود یک میلیون و ۱۸۸هزار تومان برآورد شده است.

جهان صنعت مینویسد: «آن‌طور که وزیر کار اعلام کرده، برای کمک به وضعیت بهبود معیشت و دستمزد خانوارها در ۳مرحله و متناسب با وضعیت خانوار بسته‌های حمایتی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰هزار تومان در دولت تعیین شده که به گروه‌های هدف پرداخت خواهد شد»‌.

ناچیزی بسته معیشتی صدای جناح رقیب را درآورد.

روزنامه جوان وابسته به سپاه نوشت: «بسته‌ای که حداکثر ارزش آن ۳۰۰هزار تومان است و در صورت تخصیص به کارگران در آینده، بعید است دردی از آنها دوا کند».

جهان صنعت نوشت: «کارشناسان بر این باور هستند که با توجه به روند افزایش قیمت کالاها، ارائه بسته‌های حمایتی از سوی دولت نمی‌تواند چندان تاثیری در معیشت مردم داشته باشد».

امیر واعظی آشتیانی هم با اشاره به بسته معیشتی گفت: «حسن روحانی نه‌تنها مرهمی بر زخم معیشت نمی‌گذارد بلکه نمک بر آن پاشیده و دلواپسی‌های جامعه را چندین برابر می‌کند».

حقه‌بازی کثیف روحانی جایی بیشتر معلوم میشود که متوجه باشیم پول ناچیزی را که تحت عنوان بسته معیشتی یا حمایتی می‌خواهد به مردم بدهد بخش بسیار ناچیزی از پولی است که دولت با بالا بردن ساختگی نرخ ارز و کاهش ارزش ریال از جیب و از سفرهٔ مردم دزدیده است.

منابع حکومتی یک قلم از ۵۴۰میلیارد تومان درآمد دولت از عوارض خروج و ۵هزار میلیارد تومان یارانه ارزی برای سفرهای خارجی خبر دادند.

جمله مشرق نیوز از یک قلم درآمد ۱۰هزار میلیاردی دولت روحانی از افزایش نرخ دلار تنها در ماه شهریور ۹۶ خبر داد.

البته باید مبلغ نه هزار‌و‌پانصد میلیارد تومان افزایش در آمد دولت از فروش ارز را به‌گفته محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به آن افزود.

جهان صنعت: «اجرای چنین طرحی در راستای سیاست‌های متناقض دولت برای کنترل نرخ ارز در طول یک سال گذشته است که علاوه بر آشفتگی‌های طولانی‌مدت در بازار ارز، موجب شد با اثرگذاری بر قیمت کالاهای مصرفی، رشد افسارگسیخته قیمتها در اقتصاد را موجب شود و قدرت خرید بخش اعظم خانوارهای جامعه را با چالش عمده‌ای در تأمین مخارج معیشتی مواجه کند»‌.

ملاحظه می‌شود بسته معیشتی که این همه در بوق و کرنا شده چگونه هنوز به اجرا درنیامده، پته بی‌فایده بودن آن توسط مهره‌های خود رژیم حتی از جانب جناح خود  روحانی روی آب ریخته شده است.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy